Świat

Szczepionki chronią przed Deltą? Niepokojące wieści z Izraela

Według danych izraelskiego ministerstwa zdrowia szczepionka Pfizer/BioNTech jest mniej skuteczna wobec wariantu Delta chińskiego koronawirusa niż początkowo się wydawało. Ale są też dobre wieści.

Według izraelskich danych dwie dawki Pfizera dają zaledwie 39% ochrony przed infekcją koronawirusem i 41% przed symptomatycznym COVID-19. To znacznie mniej niż w wypadku wcześniejszych wariantów, wobec których ta sama szczepionka dawała ponad 90% ochrony.

Izrael obecnie zmaga się z falą Delty, zwanej wcześniej wariantem indyjskim. Obecnie średnia tygodniowa przekroczyła 1100 infekcji. To nadal dużo mniej niż w szczycie drugiej i trzeciej fali, ale rząd już przywrócił część restrykcji a wkrótce do użytku wrócą tzw. zielone przepustki – zaświadczenia o odporności na COVID-19 wydawane zaszczepionym i ozdrowieńcom. Osobom szczególnie narażonym na śmierć na COVID-19, jak chorzy na AIDS czy osoby po przeszczepach, zaczęto też podawać trzecie dawki przypominające szczepionki, cały czas trwa też dyskusja o podawaniu trzeciej dawki wszystkim dorosłym.

Wielu ekspertów zastanawia się czego dane płynące z Izraela są dużo niższe niż dane z innych państw. Na przykład brytyjskie badanie opublikowane ostatnio w New England Journal of Medicine wykazało, że ta sama szczepionka daje aż 88% ochrony przed symptomatycznym COVIDem. Większość ekspertów podejrzewa, że może mieć na to wpływ fakt, że Izrael był światowym liderem jeśli chodzi o kampanię szczepień i większość zainfekowanych osób dostała szczepionkę tak dawno temu, że ta jest już mniej skuteczna. Podkreślają jednak, że w opublikowanych przez Izraelczyków danych brakuje kluczowych informacji, jak na przykład liczby ludzi biorących udział w badaniu, a ocena skuteczności szczepień w prawdziwym świecie a nie warunkach klinicznych zawsze jest trudnym zadaniem.

Są jednak również dobre wiadomości. Dane z Izraela potwierdzają bowiem wcześniejsze badania, które stwierdziły, że szczepionka Pfizera jest bardzo skuteczna jeśli chodzi o zapobieganie ciężkiej postaci COVID. Według nich chroni przed nią w 91%, niewiele mniej niż w wypadku innych wariantów. Bardzo skutecznie (92%) chroni również przed COVIDem w na tyle ciężkiej postaci, że wymagana jest hospitalizacja. Potwierdzają to statystyki z UK, która zmaga się ze znacznym wzrostem infekcji Deltą, ale liczba zgonów pozostaje na mniej więcej stałym poziomie. Dlatego eksperci podkreślają, że i tak warto się szczepić.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Forbes Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij