Świat

Rosja uznała portal Insider i pięcioro dziennikarzy za „zagranicznych agentów”

Portal śledczy Insider oraz pięcioro dziennikarzy zostało włączonych przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości do rejestru mediów i osób pełniących funkcję zagranicznych agentów – poinformował w piątek portal rbk.ru.

Za „zagranicznego agenta” uznano łotewską firmę The Insider SIA, administrującą portalem Insider, a także dziennikarzy portalu Otkrytyje Miedia i portalu śledczego Projekt, który został niedawno uznany przez prokuraturę generalną Rosji za organizację niepożądaną.

Za zagranicznych agentów uznano: Julię Apuchtinę, Sofiję Grojsman, Aleksieja Posternaka, Ilję Rożdiestwienskiego i Michaiła Rubina.

Insider zajmował się wraz z platformą śledczą Bellingcat m.in. badaniem próby otrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego oraz operacji rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU w Czechach i Bułgarii.

Portal określa sam siebie jako specjalizujący się w śledztwach dziennikarskich oraz analityce politycznej. Jego redakcja znajduje się w Rydze, a znaczna część jego materiałów jest poświęcona Rosji, choć zajmuje się także Białorusią, Ukrainą i innymi krajami, przede wszystkim Europy Wschodniej.

Portal Projekt, założony w 2018 roku w USA przez Romana Badanina, który ukończył studia na amerykańskim uniwersytecie Stanford, jest jednym z ostatnich rosyjskich mediów specjalizujących się w śledztwach. Na portalu tym opublikowano wyniki wielu dochodzeń na temat niezwykle bogatych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina.

Źródło: PAP Autor: mw/ ap/
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij