Publicystyka

Tusk szykuje się do koalicji z Konfederacją?

Według “Krytyki Politycznej” nie można wykluczyć scenariusza, zgodnie z którym Donald Tusk będzie próbował dogadać się z Konfederacją. Zdaniem portalu liderowi PO szybciej uda się dogadać z prawicową formacją, niż Lewicą -głównie z powodu zbieżności poglądów gospodarczych.

Polityczny plan Tuska ma się opierać na budowaniu obozu anty-PiS. Byłemu premierowi ma bardzo zależeć na dogadaniu się z pozostałymi formacjami politycznymi. Nawet tymi, którym pod wieloma względami daleko od poglądów głoszonych przez Koalicję Obywatelską.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej liczy na to, że rosnąca w siłę Konfederacja przede wszystkim osłabi PiS, odbierając formacji Kaczyńskiego część elektoratu. Plan Tuska ma się więc opierać na próbie współpracy z PSL oraz Polską 2050, a także życzliwości wobec ugrupowania Janusza Korwina-Mikkego, Grzegorza Brauna, czy Krzysztofa Bosaka Według “Krytyki Politycznej” otoczenie byłego premiera “ma mieć niezłe kontakty z Konfederacją”.

Donald Tusk nie widzi jednak w swoim planie miejsca dla Lewicy, wobec której jest nieufny. Formacja Czarzastego ma nie pasować byłemu premierowi zarówno ze względu na głębokie podziały, jakie obecnie w niej panują, a także ogromne różnice światopoglądowe i gospodarcze. Poza tym politykowi ma nie podobać się fakt, że część posłów Lewicy zaczyna “orbitować wokół PiS”.

Portal wskazuje jednak, że o ile pod pewnymi względami poglądy gospodarcze Tuska i Konfederacji są spójne, o tyle istnieją już ogromne rozbieżności w kontekście światopoglądowym – przede wszystkim, jeśli spojrzymy na stosunek do LGBT. Politycy Konfederacji dalecy są od jakiegokolwiek wspierania tęczowej społeczności, co udowadniają niemal na każdym kroku. Tymczasem odmienne podejście w tej sprawie mają działacze KO, którzy w ostatnich miesiącach próbowali się kreować na sojuszników homoseksualistów.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Krytyka Polityczna Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Wykopała w ogrodzie kamień. Czekało ją niecodzienne odkrycie

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij