Świat

Zorganizowano “festiwal wolny od COVID”. Ponad tysiąc osób uległo infekcji

W holenderskim Utrechcie zorganizowano „wolny od koronawirusa” festiwal muzyczny. Ponad tysiąc jego uczestników zaraziło się COVID-19.

Dwudniowy festiwal Verknipt Outdoor Festival miał być imprezą wolną od COVID. Każdy jego uczestnik musiał przedstawić przed wejściem „paszport covidowy” – indywidualny kod QR, który dowodził przyjęcia szczepionki, przejścia choroby lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W imprezie wzięło udział ok. 20 tysięcy osób. W jej trakcie nie obowiązywały praktycznie żadne obostrzenia pandemiczne.

Teraz Komisja Zdrowia Utrechtu (GGD) ogłosiła, że wśród uczestników festiwalu zdiagnozowano 1050 przypadków koronawirusa, a ich liczba może jeszcze wzrosnąć. Przedstawiciele GGD podkreślili, że wszystkie te przypadki odnotowano wśród uczestników tego festiwalu ale nie mogą stwierdzić w 100%, że do infekcji doszło w jego trakcie – chorzy mogli się też zarazić w drodze na imprezę albo na prywatnych imprezach przed i po.

Rzecznik prasowy GGD Lennart van Trigt obwinił o sytuację to jak skonstruowano paszporty szczepionkowe. Zauważył, że na festiwal mogły wejść osoby, które zrobiły test w ciągu ostatnich czterdziestu godzin. Jego zdaniem ten czas powinien być skrócony do 24 godzin gdyż w ciągu 40 jest dużo czasu na złapanie wirusa. Zauważył też, że paszporty były wydawane od razu po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, chociaż nabycie po niej pełnej odporności trwa kilka tygodni.

W Holandii większość obostrzeń covidowych zniesiono już 26 czerwca. Ostatnio odnotowano jednak gwałtowny wzrost liczby nowych infekcji. Z tego powodu w piątek wprowadzono na nowo część restrykcji a wszystkie imprezy masowe zostały odwołane co najmniej do 14 sierpnia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij