Świat

Google ukarany przez Francuzów grzywną w wysokości 500 mln euro

Francuski urząd ds. konkurencji poinformował we wtorek, że ukarał firmę Google grzywną w wysokości 500 mln euro za brak negocjacji „w dobrej wierze” z wydawcami prasy ws. wynagrodzenia z tytułu praw pokrewnych należnego wydawcom za reprodukcję ich treści w wyszukiwarce. Amerykański gigant internetowy utrzymuje, że działał „w dobrej wierze” przez cały proces negocjacji.

Oprócz nałożonej grzywny, urząd nakazał również firmie Google „przedstawić ofertę wynagrodzenia za bieżące wykorzystanie ich chronionych treści” wydawcom i agencjom informacyjnym, pod groźbą „kary grzywny do 900 tys. euro za każdy dzień zwłoki”, a co najmniej 300 tys. euro – podaje agencja AFP.

Szefowa urzędu ds. konkurencji Isabelle de Silva przedstawiając decyzję mediom powiedziała, że „jest to największa grzywna, jaką kiedykolwiek nałożył Urząd Ochrony Konkurencji za niewykonanie jednej z jego decyzji”. Szefowa wyjaśniła także, że nałożona kara ma służyć podkreśleniu wagi naruszeń zobowiązań przez amerykańskiego giganta internetowego. Google nadal „wydaje się nie akceptować prawa” tworzącego prawa pokrewne, ale – jak zaznaczyła – „nie do operatora należy odrzucanie prawa”.

Amerykańska firma Google nie kryje rozczarowania tą decyzją. „Przez cały okres negocjacji działaliśmy w dobrej wierze. Ta grzywna nie odzwierciedla podjętych wysiłków ani rzeczywistości korzystania z treści wiadomości na naszej platformie” – przekazał agencji AFP rzecznik Google. „Decyzja ta dotyczy głównie negocjacji, które miały miejsce między majem a wrześniem 2020 r. Od tego czasu kontynuujemy współpracę z wydawcami i agencjami informacyjnymi, aby znaleźć wspólną płaszczyznę” – tłumaczył rzecznik.

Agencja AFP zwraca uwagę na to, że decyzja francuskiego Urzędu Ochrony Konkurencji była oczekiwana z niecierpliwością; jest to bowiem pierwsza decyzja podjęta przez organ regulacyjny w sprawie praw pokrewnych, w następstwie przepisów europejskich wprowadzonych w 2019 r., które Francja jako pierwsza transponowała do swego prawa krajowego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. Wikimedia Commons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij