Świat

Rząd chciał zachęcić do szczepień. Ich reklama wywołała jednak skandal

Rząd Australii rozpoczął kampanię która ma zachęcić mieszkańców tego kraju do szczepień. Stworzona przez niego reklama wywołała jednak ogromne kontrowersje.

Australia zmaga się obecnie z kolejną falą pandemii wywołaną przez wariant Delta. Najgorsza sytuacja jest w Sydney, w którym od trzech tygodni trwa lockdown. Liczba zainfekowanych nie jest szczególnie duża z europejskiej perspektywy – od połowy czerwca zanotowano 700 przypadków Delty – ale Australijczycy boją się, że z powodu jej wysokiej zaraźliwości sytuacja może się bardzo szybko popsuć.

W związku z tym rząd postanowił przygotować kampanię społeczną, która ma zachęcać Australijczyków do zachowania ostrożności i do szczepień. Jej pierwszym pokazanym elementem jest reklama, którą wyświetla się obecnie tylko w Sydney. Przedstawia w realistyczny sposób młodą kobietę, która leży w szpitalnym łóżku i nie może złapać oddechu. „Covid-19 może zarazić każdego. Zostań w domu. Przetestuj się. Umów się na szczepienie” – można przeczytać na kończącej ją planszy.

Opublikowanie tej reklamy wywołało jednak w Australii skandal. Wiele osób uważa bowiem, że COVID został w niej przedstawiony w zbyt realistyczny sposób, przez co cała reklama jest nadmiernie drastyczna. Wiele osób, w tym lekarzy, uważa również, że ta reklama może powodować traumę u osób, które straciły swoich bliskich przez chińskiego koronawirusa. Rząd jednak jej broni. Główny Urzędnik ds. Zdrowia Paul Kelly powiedział mediom, że miała być drastyczna aby jej treść mocniej zapadła w pamięć.

Efektem publikacji tej reklamy było również to, że rząd znowu znalazł się w ogniu krytyki za to jak w Australii wygląda kampania szczepień. Ta zaczęła się w lutym, ale opóźnienia w dostawie szczepionek Pfizera i często sprzeczne ze sobą komunikaty co do bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca sprawiły, że jak na razie w pełni zaszczepiono dopiero 70% populacji. Wielu komentatorów zwróciło uwagę, że celem tej reklamy ewidentnie jest skłonienie młodych ludzi do zaszczepienia się – ale przy obecnym tempie szczepień osoby przed czterdziestką będą mogły umówić się na szczepienie dopiero pod koniec roku.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot. Screen z Youtube

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij