Świat

Więziona przez islamistów siostra zakonna nadal żyje. Wysłała list do brata

Porwana na Mali i więziona przez islamistów kolumbijska zakonnica Gloria Cecilia Narvaez dała pierwszy od trzech lat znak życia. Z listu jaki wysłała do swojego brata wynika jednak, że nadal jest w poważnym niebezpieczeństwie.

Siostra Gloria ze zgromadzenia franciszkanek od Maryi Niepokalanej od lat pełniła służbę jako misjonarka w Mali, afrykańskim kraju zamieszkiwanego w 90% przez muzułmanów. Zajmowała się tam głównie niesieniem pomocy medycznej i edukacją kobiet.

7 lutego 2017 roku została porwana w miejscowości Koutiala przez grupę uzbrojonych islamistów którzy przyznawali się do związków z Al-kaidą. Świadkowie porwania twierdzą, że napastnicy chcieli porwać inną, młodszą zakonnicę, ale Narvaez poprosiła ich, żeby zamiast tego wzięli ją. „Nawet w tak dramatycznej chwili pokazała swoją dojrzałość i odpowiedzialność, starając się do końca chronić powierzone jej siostry” – skomentowała była przełożona jej zgromadzenia.

Od tego czasu islamiści opublikowali w sieci dwa nagrania z nią, na drugim prosiła Franciszka o wstawiennictwo i pomoc w jej uwolnieniu. Ostatnie informacje o niej pochodziły od francuskiej zakonnicy Sophie Petronin, która została porwana na Mali dwa miesiące wcześniej i wypuszczona w zeszłym roku. Siostra Sophie siedziała razem z nią w niewoli i po uwolnieniu ujawniła, że siostra Gloria nadal żyje, ale jej zdrowie jest w kiepskim stanie i potrzebuje pilnej pomocy medycznej.

Teraz pojawił się kolejny dowód jej życia. Dzięki mediacjom prowadzonym przez Czerwony Krzyż islamiści pozwolili jej napisać list do brata. Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie potwierdziła, że to ona jest autorką tego listu.

Jej brat ujawnił, że siostra Gloria jest teraz w rękach innej grupy islamistów niż ta, która ją porwała. Miała bardzo ciężko znieść rozłączenie z Petronin. Potwierdziła również, że jest poważnie chora i potrzebuje pomocy medycznej. „Wierzę, że Bóg pomoże mi odzyskać wolność” – napisała prosząc o modlitwę.
Jej uwolnienie negocjuje z islamistami specjalna delegacja rządu Kolumbii. Jak na razie te negocjacje spełzły jednak na niczym.

Źródło: Stefczyk.info na podst. DoRzeczy, Vatican News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij