Kraj

“Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej – to konsekwencja polityki rządu PiS”

Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej, co jest konsekwencją i elementem polityki rządu PiS – oświadczył w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że żołnierze przynieśli tu bezpieczeństwo, ale i bardzo silny impuls rozwoju gospodarczego i rozwoju społecznego.

W Białej Podlaskiej (Lubelskie) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wraz z wicepremierem Jackiem Sasinem wizytowali bazę wojskową zbudowaną na byłym lotnisku wojskowym, gdzie powstał nowy garnizon 18. Dywizji Zmechanizowanej. “Stało się. Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej. To jest element polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości” – podkreślił szef MON w swoim wystąpieniu.

Zwrócił uwagę, że nie przez przypadek garnizony wojskowe powstają właśnie na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, we wschodniej Polsce. Jak podkreślił, jest to “konsekwencją rządów PiS, tej dobrej zmiany, jaka rozpoczęła się w 2015 roku”.

Minister zauważył, że na razie żołnierze w Białej Podlaskiej “służą w kontenerach”, zapewnił jednak, że “już niebawem w budynkach, koszarach, które będą miały charakter stały będą służyli żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej”. Dodał, że chodzi o cztery bataliony żołnierzy, również Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jak dodał, będzie tam 2,5 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych i jeszcze do 1 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. “To będzie duży garnizon” – podkreślił.

Według szefa MON, jest taka potrzeba, gdyż jest to “sprawa bezpieczeństwa, o którą dba rząd, a również zwierzchnik sił zbrojnych”. “Pan prezydent Andrzej Duda zawsze podkreślał, że bezpieczeństwo jest naszym priorytetem, jesteśmy konsekwentni w naszych zamierzeniach, nie rzucamy słów na wiatr” – powiedział Błaszczak.

“Bezpieczeństwo jest ważne ze względu na umożliwienie rozwoju naszej ojczyźnie” – zaznaczył Błaszczak. “Żołnierze w Białej Podlaskiej, oprócz tego, że przynieśli bezpieczeństwo, przynoszą swoją obecnością także bardzo silny impuls rozwoju gospodarczego i rozwoju społecznego” – powiedział minister obrony. Zachęcał też mieszkańców Białej Podlaskiej do przystępowania do Wojska Polskiego.

Minister przypomniał, że proces formowania 18 DZ ruszył w Siedlcach w 2018 roku, a w czerwcu br. dywizja ta otrzymała certyfikat. “Jest już zdolna do podjęcia obowiązków wojskowych, jest uformowana, jest gotowa do tego, żeby skutecznie bronić naszej ojczyzny” – zapewnił.

Błaszczak wręczył żołnierzom flagę narodową, która została wciągnięta na maszt w nowym garnizonie.

Wicepremier Jacek Sasin zapewnił, że „już nigdy polskiego wojska na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej nie zabraknie”. „To jest kwestia polskiej racji stanu, naszego bezpieczeństwa. To jest również kwestia powodzenia tego regionu, który przez długie lata był zapomniany, ogałacany z tych wszystkich atrybutów, którymi dysponuje każde liczące się państwo” – powiedział.

Wicepremier przypomniał, że tradycje militarne Białej Podlaskiej są długie. „Od okresu międzywojennego tutaj zawsze był garnizon. Tak było aż do ponad 20 lat temu, kiedy decyzją ówczesnego ministra obrony Bronisława Komorowskiego ten garnizon i jednostka zostały zlikwidowane. Dzisiaj można powiedzieć, że historia Białej Podlaskiej wraca na właściwe tory. Do Białej Podlaskiej wraca polskie wojsko a wraz z polskim wojskiem wraca poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Białej Podlaskiej i tego regionu” – mówił.

„Wraca przekonanie, że Polska jest krajem, który o bezpieczeństwo obywateli potrafi zadbać i wraca nadzieja na to, że wraz z wojskiem polskim polepszy się również sytuacja miejscowej ludności, sytuacja gospodarcza i społeczna tego regionu, bo jednostka wojskowa to nie tylko bezpieczeństwo, ale to również potężny rozwojowy impuls, szansa dla mieszkańców na dobrą praca, a dla firm na rzetelnego, dobrego odbiorcę” – dodał wicepremier.

W ramach rozbudowy 18 Dywizji Zmechanizowanej na byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej powstaje nowy garnizon wojskowy 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zlokalizowane tu będą docelowo cztery bataliony oraz jedna kompania „Żelaznej Dywizji” – podało MON.

Tworzony jest 606-hektarowy kompleks wojskowy; trwają prace nad dołączeniem kolejnych 1400 hektarów terenów leśnych graniczących z kompleksem. Docelowo będzie to jeden z największych garnizonów we wschodniej Polsce, w którym służyć będzie około 2,5 tys. żołnierzy. Powstanie tu również Dywizyjny Ośrodek Szkolenia.

Istniejące już miasteczko kontenerowe, na wzór używanych w misjach zagranicznych, może pomieścić do 900 żołnierzy. Tworzą je kontenery sztabowe, magazynowe i socjalne. W tym roku ruszą prace związane z budową infrastruktury stałej. Powstaną m.in. budynki koszarowe i sztabowe oraz stacja paliw, garaże, hale remontowe, ośrodek symulatorów i bocznica kolejowa.

Żołnierze, którzy szkolą się obecnie w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej, przenoszą się do nowego kompleksu. Obecnie trwa kompletowanie 1 batalionu zmechanizowanego.

W czerwcu dowództwo 18. Dywizji podczas największego i najważniejszego tegorocznego ćwiczenia DRAGON-21 zostało poddane certyfikacji, czyli sprawdzeniu zdolności do planowania i organizowania walki. Był to najważniejszy test najmłodszej, czwartej, dywizji Wojska Polskiego. Certyfikacja zakończyła się pomyślnie.

Dywizja jest jednym z kluczowych elementów odbudowy i wzmocnienia potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Jej formowanie rozpoczęło się w 2018 r. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą: 1 Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19 Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18 Pułk Logistyczny z Łomży i 18 Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18 Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18 Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Źródło: PAP Autor: Zbigniew Kopeć, Mieczysław Rudy
Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij