Świat

Ważne badania włoskiego Instytutu Służby Zdrowia. Szczepienie chroni do 100 proc. przed śmiercią i ciężką chorobą

Dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 chronią w około 80 proc. przed zakażeniem i do 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią we wszystkich grupach wiekowych – takie wyniki badań przedstawił w piątek włoski Instytut Służby Zdrowia.

Naukowcy przeanalizowali przypadki osób zakażonych koronawirusem, hospitalizowanych i zmarłych w wieku od 12 do ponad 80 lat pod kątem tego, czy zostały w pełni zaszczepione.

Ustalono, że szczepienie daje ochronę przed zakażeniem na poziomie 80-81,5 proc. Przed hospitalizacją preparat uchronił, w zależności od wieku, od 91 do 97 proc. zaszczepionych, przed leczeniem na intensywnej terapii i przed śmiercią – 100 proc. osób młodszych i 97 proc. ludzi w wieku ponad 80 lat.

Obecnie średnia wieku osób zakażonych wynosi 31 lat, a leczonych w szpitalu 52 lata – podał Instytut Służby Zdrowia.

W ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 zmarło 25 osób i wykryto 1390 zakażeń w 196 tysiącach testów. 0,7 proc. z nich dało wynik pozytywny. Oficjalny bilans zmarłych wzrósł do 127 756. Obecnie zakażonych w kraju jest około 40 tysięcy osób.

W 11 z 20 włoskich regionów w ciągu ostatniego tygodnia doszło do wzrostu liczby zakażeń – powiedział na konferencji prasowej prezes Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. Zaznaczył, że w minionym tygodniu zatrzymał się stały spadek liczby nowych przypadków.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Wysocka
Fot. pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij