Kraj

Izraelscy żołnierze zburzyli dom Palestyńczyka z amerykańskim paszportem. Zareagował Departament Stanu USA

Siły izraelskie zburzyły w czwartek dom rodzinny Palestyńczyka z obywatelstwem USA, oskarżonego o udział w maju w ataku na Izraelczyków na okupowanym przez państwo żydowskie Zachodnim Brzegu Jordanu.

Na nagraniu wideo agencji AP widać, jak izraelscy żołnierze przy pomocy kontrolowanych wybuchów zburzyli dwupiętrowy dom Muntasera Szalaby’ego w wiosce Turmus Aja.

Izrael twierdzi, że Szalaby przeprowadził 2 maja na Zachodnim Brzegu oddał strzały z z samochodu, w wyniku czego zginął izraelski student Jehuda Guetta, a dwie inne osoby zostały ranne.

Szalaby został aresztowany kilka dni po ataku. Jego żona Sana powiedziała agencji AP, że przez kilka lat byli w separacji oraz, że spędzał większość czasu w Santa Fe w Nowym Meksyku, gdzie poślubił trzy inne kobiety w nieoficjalnych islamskich ceremoniach. Cała rodzina ma obywatelstwo amerykańskie.

Izraelski Sąd Najwyższy podtrzymał czerwcową decyzję sądu niższej instancji o nakazie rozbiórki.

Sprawa zwróciła uwagę na izraelską politykę karnego wyburzania domów Palestyńczyków, którzy zaatakowali Izraelczyków. Władze Izraela twierdzą, że wyburzenia odstraszają od przyszłych ataków, podczas gdy organizacje praw człowieka postrzegają je jako formę zbiorowej kary.

Departament Stanu USA wezwał do zaprzestania karnych wyburzeń domów.

Źródło: (PAP) Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij