Kraj

Trzaskowski: zapraszam wszystkich nad Wisłę; tu nie można się nudzić

Zapraszam wszystkich nad Wisłę do stolicy wolnego czasu – mówił w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, ogłaszając rozpoczęcie nowego sezonu letniego w Dzielnicy Wisła. “Tu nie można się nudzić” – zapewniał, zachęcając mieszkańców stolicy i turystów do korzystania z letnich atrakcji nad Wisłą.

“Dzielnica Wisła to letnie serce Warszawy. Tu każdy jest mile widziany. Szczególnie jeżeli chce poczuć tętniące życiem, zielone i odpowiadające na potrzeby mieszkańców miasto. Bo Warszawa to bezapelacyjna stolica wygody, zieleni i oczywiście wolnego czasu” – mówił w środę Trzaskowski.

“Sam często pływam po Wiśle łódką czy pontonem i zapewniam, że z wody Warszawa wygląda jeszcze lepiej, dlatego wszystkich zachęcam, by tego spróbować – przyznał.

Zaznaczał, że od odwiedzających Dzielnicę Wisłę miasto oczekuje wyłącznie poszanowania innych osób oraz respektowania, że to przyroda jest nad Wisłą gospodarzem. “Prosimy, aby nie śmiecić i nie dewastować terenów zieleni oraz aby – spędzając czas według własnych potrzeb – nie zakłócać wypoczynku i zabawy innym osobom” – apelował.

Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni przypomniała, że miasto nieustannie ulepszamy tereny przy Wiśle. “Aktywnie działamy, by bulwary były miejscem przyjaznym i dostępnym dla każdego” – zapewniła. Zaznaczyła, że wciąż poprawiane są ścieżki pieszo-rowerowe na prawym brzegu, a w ramach budżetu obywatelskiego tworzone są nowe przestrzenie rekreacji.

Wzorem lat poprzednich, również w tym sezonie letnim w Dzielnicy Wisła miasto przygotowało wiele atrakcji. Na czterech plażach można bezpłatnie wypożyczyć leżaki, sprzęt sportowy, zabawki, książki. Plażowy edukuje o zasadach zachowania nad Wisłą i ekologii. Ma też dla plażowiczów ekopopielniczki i worki na śmieci. Dba również o bezpieczeństwo, może udzielić pierwszej pomocy, a we wszystkich innych wypadkach niezwłocznie wezwie odpowiednie służby.

Dla osób lubiących spędzać czas aktywnie przygotowano zajęcia sportowe na plażach, m.in. jogę, szachy, siatkówkę plażową, ultimate frisbee. Do dyspozycji są także ogólnodostępne przestrzenie do gry w siatkówkę czy badmintona, siłownie plenerowe, ścianka wspinaczkowa i tory do buli. Na bulwarze Karskiego, pojawił się serwis rowerowy, gdzie można dokonać drobnych napraw i przeglądów.

Miasto nie zapomniało o amatorach żeglugi i sportów wodnych. Czeka na nich szeroka oferta bezpłatnych rejsów: w tradycyjnych łodziach, nowoczesnych katamaranach, wygodnych szkutach. W Porcie Czerniakowskim na chętnych czekają też zajęcia z pływania na deskach SUP i jachtach Optimist oraz zajęcia z wioślarstwa czy kajakarstwa.

Działają również bezpłatne promy, oferujące przeprawy przez rzekę w trzech miejscach: płyta desantu – plaża Saska, bulwar Pattona – plaża Poniatówka, bulwar Karskiego – plaża Rusałka. Po rocznej przerwie spowodowanej epidemią COVID ZTM uruchomił również rejsy statkiem z Warszawy do Serocka.

W tym roku sercem Dzielnicy Wisła jest nagradzany Pawilon Ekologiczny Kamień. Na każdą sobotę sezonu letniego zaplanowane są ekologiczne przedstawienia teatralne oraz kino plenerowe we współpracy z Green Film Festiwal, a w każdą niedzielę odbywać się będą spacery przyrodnicze dla całych rodzin.

Osoby zainteresowane ekologią znajdą coś dla siebie na bulwarze Pattona. W szklanych kubikach pojawiły się wystawy dotyczące nadwiślańskiej przyrody, żeglugi i recyclingu. Dodatkowo, w każdy weekend, uczestniczyć można m.in. w warsztatach botanicznych, spotkaniach z przyrodnikami, happeningach, wymianach rzeczy niepotrzebnych czy warsztatach przerabiania plastiku na rzeczy ładne i użyteczne. Jak co roku, przez cały sezon, wspólnie z mieszkańcami organizowane będą zbiórki odpadów pozostawianych nad Wisłą. Na zakończenie sezonu najbardziej zaangażowani uczestnicy zbiórek otrzymają nagrodę – lot balonem.

Najmłodsi mogą korzystać m.in. z warsztatów plastycznych i przyrodniczych, nauki pływania na specjalnych żaglówkach klasy Optimist czy szerokiej oferty działań animacyjnych (teatr, warsztaty eko, warsztaty gotowania, zajęcia ruchowe, spotkania literackie dla najmłodszych itp.).

Nad Wisłą organizowane będą również wystawy, w tym wystawa fotografa Macieja Mańkowskiego w Pawilonie Ekologicznym Kamień, koncerty, potańcówki, warsztaty fotograficzne, pokazy i spektakle na wodzie oraz festiwal River Lights na rzece. Jak co roku, 1 sierpnia odbędzie się również uroczysta parada łodzi “Wisła, godzina W”, organizowana przez Fundację Rok Rzeki Wisły.

W tym roku wraca także wydarzenie, które ma już 13-letnią tradycję. Na pierwszy weekend września zaplanowano spektakle na wodzie, odbywające się wzdłuż całego centralnego odcinka Wisły, od mostu Gdańskiego po Port Czerniakowski. Publiczność wypoczywająca na bulwarach i plażach będzie mogła posłuchać koncertów i podziwiać tancerzy, którzy zaprezentują się z łodzi płynących rzeką.

Nad bezpieczeństwem czuwać będą patrole Straży Miejskiej i Policji oraz streetworkerzy. Wzorem ubiegłego roku zorganizowane zostaną dwa Punkty Bezpieczeństwa, gdzie każda potrzebująca osoba będzie mogła skorzystać z pomocy ratownika medycznego oraz psychologa. W punktach otrzymać będzie można wsparcie, poradę, jak również pomoc w wezwaniu odpowiednich służb czy bliskiej osoby.

Źródło: PAP Autor: Daria Kania
Fot. PAP/Mateusz Marek

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij