Świat

Aktywiści LGBT odwołali paradę równości po tym, gdy zdemolowano im biuro

Dzisiaj w Gruzji miała się odbyć parada równości. Aktywiści jednak w ostatniej chwili ją odwołali po tym, gdy wściekły tłum zdemolował im biuro.

Gruzińscy aktywiści LGBT rozpoczęli w czwartek pięciodniowe obchody Miesiąca Dumy. Ich ukoronowaniem miała być zaplanowana na dzisiaj parada równości, która miała przemaszerować przez centrum Tbilisi.

Pomysł zorganizowania tej parady od początku był krytykowany przez Kościół i prawicę. Spotkał się również z ogromnym oporem społeczeństwa. Skala zaplanowanych na dzisiaj kontrdemonstracji była tak duża, że ministerstwo spraw wewnętrznych stwierdziło, że nie będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom parady i wezwało organizatorów do rezygnacji z tych planów. Także premier Irakli Garibashvili stwierdził, że zorganizowanie tej parady jest „nierozsądne” gdyż doprowadzi do publicznych konfrontacji. Dodał, że większość Gruzinów nie akceptuje LGBT.

Jak się okazało ostrzeżenia te były na miejscu. Zanim marsz zdążył wyruszyć siedziba organizatorów w Tibilsi została zaatakowana przez uczestników kontrmanifestacji. Grupa mężczyzn zdarła tęczowe flagi z balkonu ich biura, podczas gdy inna grupa wspięła się na ten balkon, weszła do środka i zdemolowała pokoje biurowe.

Pobito także co najmniej jednego dziennikarza, a mężczyzna na skuterze próbował staranować innych. Ktoś wrzucił również petardę na dziedziniec budynku, gdzie akurat przebywali aktywiści. Ostatecznie zdecydowali się więc na odwołanie parady.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Reuters Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij