Świat

Ministerstwo Obrony chce, żeby na paradzie wojskowej kobiety maszerowały w szpilkach

Ukraińscy żołnierze przygotowują się do zaplanowanej na przyszły miesiąc parady. Wyszło na jaw, że służące w siłach zbrojnych kobiety ćwiczą maszerowanie w szpilkach.

Ukraińscy żołnierze przygotowują się do wielkiej parady, która odbędzie się 24 sierpnia – w 30 rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Ministerstwo Obrony opublikowało zdjęcia pokazujące żołnierzy ćwiczących jej elementy. Widać na nich, że kobiety-żołnierze ćwiczą maszerowanie w butach na szpilkach.
Ukraiński MON stwierdził, że nie ma w tym nic niezwykłego gdyż takie buty są elementem ubioru galowego, który noszą służące w siłach zbrojnych kobiety. Cała sprawa wywołała jednak wielkie kontrowersje. Grupa posłów wezwała ministra obrony Andrieja Tarana do rezygnacji z tego planu i wystosowania przeprosin.

Opozycyjna poseł Iryna Geraszczenko powiedziała, że kiedy pierwszy raz zobaczyła te zdjęcia to stwierdziła, że to czyjś żart. Jej zdaniem plany ministerstwa „to seksizm a nie równość”. Dodała, że zastanawia się dlaczego MON zajmuje się takimi rzeczami a nie np. zaprojektowaniem dopasowanych do kobiecego ciała kamizelek kuloodpornych.

Weteran Maria Berlinska powiedziała mediom, że celem parady jest pokazanie sprawności sił zbrojnych. Jej zdaniem decyzja o tym, żeby kobiety maszerowały w szpilkach została jednak podjęta po to, aby „podniecać starszych oficerów na trybunach”. Publicysta Witalij Portnikow dodał, że ta historia to wstyd dla armii i uznał, że niektórzy dowódcy „myślą jak w średniowieczu”.

W ukraińskiej armii służy obecnie ponad 31 tysięcy kobiet, z czego ponad 4 tysiące ma stopień oficerski. Zastępca spikera parlamentu Olena Kondratjuk przypomniała, że ponad 13,500 kobiet wzięło aktywny udział w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Źródło: Stefczyk.info na podst. BBC Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij