Świat

Macron chce, żeby Unia Europejska poprawiła stosunki z Rosją

Prezydent Francji Emanuel Macron porozmawiał przez telefon z Władimirem Putinem. Po tej nieplanowanej rozmowie miał stwierdzić, że chciałby poprawy stosunków między Rosją i UE.

Rozmowa telefoniczna między Macronem i Putinem odbyła się w piątek. W jej trakcie obaj politycy poruszyli między innymi temat Libii i toczącej się w tym państwie wojny. Według oświadczenia Kremla Putin i Macron mieli podkreślić, że obaj chcą kontynuacji prób politycznego rozwiązania tego konfliktu. Macron miał zaapelować do Putina o to, aby Rosja szanowała umowy międzynarodowe które stanowią, że wszelkie obce formacje zbrojne powinny opuścić to państwo.

Pojawił się również temat Ukrainy. Politycy podkreślili, że w tamtejszym konflikcie szczególną rolę odgrywa tzw. format normandzki, w którym Francja i Niemcy podjęły się mediacji mającej zakończyć ten konflikt. Moskwa, która oskarża Kijów o nieprzestrzeganie zasad przyjętych w tzw. porozumieniach mińskich, domaga się ich respektowania.

Macron nie ukrywa, że zależy mu na poprawie stosunków między UE i Rosją. Po rozmowie obaj politycy mieli opowiedzieć się za “zorganizowanego dialogu, jaki prowadzimy w sprawie większej stabilności strategicznej kontynentu europejskiego”. Kreml ocenił, że walka z terroryzmem i zmianami klimatycznymi może przyczynić się do “powrotu do normalnego i pełnego szacunku dialogu”. Kreml stwierdził, że Putin jest gotowy na jego rozpoczęcie a Pałac Elizejski dodał, że Macron nie może się doczekać poprawy stosunków.

To nie jest pierwszy raz kiedy Macron opowiedział się za ociepleniem stosunków z Rosją. W czerwcu podczas posiedzenia Rady Europejskiej Francja i budujące z Rosją rurociąg Nord Stream II Niemcy zaproponowali zorganizowanie szczytu UE-Rosja. Ich propozycja została jednak odrzucona z powodu sprzeciwu bardziej realistycznie oceniającej Rosję Polski i państw bałtyckich.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij