Sport

UEFA stoi po stronie LGBT. Federacja wydała oficjalne oświadczenie w kontrowersyjnej sprawie

Tegoroczne Mistrzostwa Europy stoją pod znakiem lewicowej ideologii. UEFA wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tęczowych organizacji, zezwalając na okazywanie ich symbolu na banerach reklamowych. 

Rozgrywki organizowane przez UEFA są apolityczne – taki wniosek można wyciągnąć z oficjalnego regulaminu organizacji. Tymczasem na tegorocznych Mistrzostwach Europy wręcz notorycznie jest on łamany, a sama UEFA… prawie nic z tym nie robi. Prawie, ponieważ oficjalnie wszczęła śledztwo ws. tęczowej opaski Manuela Neuera, ale ostatecznie odstąpiła od ukarania go. Jedyny raz, kiedy przez chwile organizacja stanęła na wysokości zadania, była odmowa zezwolenia na podświetlenie Allianz Areny w Monachium w kolorach tęczy przed spotkaniem Niemcy- Węgry. W żaden sposób nie ukarano jednak organizatorów tego meczu za zachowanie niemieckich kibiców w trakcie śpiewania hymnu Madziarów, którzy próbowali go zagłuszyć gwizdami na znak protestu przeciwko polityce Victora Orbana. Nic nie zrobiono nawet z faktu, że jeden z nich wtargnął na murawę z flagą LGBT i podbiegł do zawodników Paolo Rossiego.

Zamiast tego UEFA zdecydowała się… zmienić swoje zdjęcie profilowe na takie, które zawierało tęczową nakładkę, wyrażającą solidarność i wsparcie dla ruchu LGBT. Nic więc dziwnego, że federacja zezwoliła sponsorom turnieju na zamieszczenia tęczowych reklam na specjalnie wyznaczonych do tego strefach.

– Każdy partner biznesowy może decydować o swoich przekazach, szacie graficznej i działaniach aktywizujących, a ich decyzje są w pełni wspierane przez UEFĘ. Mocno wierzymy w równe prawa dla wszystkich, co przekłada się na wspieranie społeczności LGBTQI+ w ramach naszej kampanii Równa Gra – czytamy w oficjalnym komunikacie federacji.

Tęczowe reklamy mogliśmy już oglądać we wszystkich, dotychczasowych meczach 1/8 finału. Niezależnie, czy mecz odbywał się w Londynie, Sevilli lub w Budapeszcie. Co więcej w ostatnim z miast, przed meczem Holandia-Czechy, UEFA zezwoliła na wywieszanie flagi LGBT w specjalnych strefach kibica.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Onet Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij