Świat

Skazano członków gangu, który zmuszał Polaków do niewolniczej pracy w Wielkiej Brytanii

Dwóch obywateli Polski i Anglik zostali uznani za winnych handlu żywym towarem. Zmuszali imigrantów z Polski do pracy niewolniczej.

Sąd Królewski w Coventry uznał, że dwóch obywateli Polski – Mateusz N. i Łukasz W. – oraz Anglik David Handy są winni stawianych im zarzutów. Według prokuratury byli członkami „największego gangu handlarzy żywym towarem odkrytego w Wielkiej Brytanii”. Łukasz W. usłyszał siedem zarzutów z tym związanych i przyznał się do winy. Mateusz N. został uznany za winnego trzech zarzutów a Handy usłyszał zarzuty oszustw skarbowych, spisku celem zmuszania do pracy niewolniczej, spisku celem wykorzystywania cudzej pracy i spisku celem zdobycia korzyści z przestępstwa. Obecnie czekają na poznanie wysokości wyroku.

Ofiarami gangu byli Polacy, którzy szukali lepszego życia w UK. Rekrutowali ich w Polsce obiecując dobrze płatną pracę w West Midlands i Birmingham, w której będą zarabiać setki funtów tygodniowo. Obiecywali również zakwaterowanie i wyżywienie. Szacuje się, że ich ofiarami padło setki Polaków.

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii byli kwaterowani w ruderach, z których wiele nie miało nawet toalet czy bieżącej wody. Członkowie gangów zakładali im konta w bankach, ale nie dostawali kart umożliwiających wybranie pieniędzy. Imigranci pracowali po kilkanaście godzin dziennie, ale dostawali za to niewiele, przestępcy zatrzymywali większość pieniędzy dla siebie. Nie mogli też opuszczać swoich kwater bez nadzoru a osoby, które protestowały, były bite lub grożono im śmiercią.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Birghmingan Mail Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij