Kraj

Nie tylko Polska. Kolejne państwo członkowskie ma problem z Trybunałem Sprawiedliwości

Sebastian Kaleta na łamach “Rzeczpospolitej” opisał przypadek Rumunii, która jest kolejnym państwem członkowskim Unii Europejskiej, który toczył ostrą batalię z Trybunałem Sprawiedliwości. Władze w Bukareszcie nie są zadowolone z faktu, że unijny organ miesza się w kwestię ich reformy sądownictwa.

Rumunia, podobnie jak Polska, przeprowadziła w ostatnich latach reformę swojego wymiaru sprawiedliwości, co nie spodobało się Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Głównym zastrzeżeniem było powołanie specjalnego wydziału prokuratury, który miał się zajmować dochodzeniami przeciwko członkom wymiaru sprawiedliwości. W szczególności dotyczyło to walki z korupcją. Według TSUE może on jednak zostać wykorzystany jako narzędzie politycznej kontroli nad sądami w tym państwie.

Co ciekawe Trybunał nakazał także Rumunii, aby ich konstytucja była pomijana przez tamtejsze sądu w przypadku sporu z prawem unijnym. Wówczas mają stosować jurysdykcję wspólnotową, która, zdaniem TSUE, ma charakter nadrzędny. Z takim poglądem nie zgodził się rumuński Trybunał Konstytucyjny, który stwierdził, że europejscy sędziowie, przy wydawaniu orzeczenia, działali poza swoimi kompetencjami.

Kaleta przypomina także, że tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat zastrzeżenia wobec prac TSUE miało kilka sądów państw członkowskich. Oprócz Rumunii i Polski z Trybunałem Sprawiedliwości nie zgadzali się także m.in. niemieckie TK, hiszpański Sąd Najwyższy czy francuska Rada Stanu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info/ Rzeczpospolita Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij