Świat

Miejskie władze odwołały patriotyczne święto z powodu pandemii – ale pozwoliły na paradę równości

Władze miasta Evanston w Illinois odwołały w tym roku z powodu pandemii obchody Dnia Niepodległości. W sobotę odbyła się w nim jednak parada z okazji Juneteenth, a niedługo będzie miał tam miejsce piknik LGBT.

Obchodzony 4 lipca Dzień Niepodległości to jedno z najważniejszych i najbardziej radosnych świąt w USA. Zwykle świętuje się je paradami i publicznymi oraz prywatnymi imprezami, których najważniejszym punktem jest pokaz fajerwerków.

W Evanston w tym roku oprócz pokazu fajerwerków obchody miały zawierać paradę, koncerty i wyścig biegaczy. Zarządzające tymi obchodami Stowarzyszenie Czwartego Lipca zadecydowało jeszcze w marcu, że z powodu pandemii obchody się w tym roku nie odbędą. Urzędnicy napisali w oświadczeniu, że ta decyzja została podjęta „z powodu obaw o publiczne zdrowie w związku z nieprzewidywalnym rozwojem pandemii oraz liczbie podanych szczepionek”.

Wczoraj jednak ulicami tego miasta przeszła parada z okazji Juneteenth, najnowszego amerykańskiego święta ustalonego w symboliczną rocznicę zniesienia w tym kraju niewolnictwa. Do tego niedługo odbędzie się w tym mieście parada LGBT. Ta będzie wprawdzie w formie samochodowej, ale jej uczestnicy i inni mieszkańcy mają później spotkać się na wspólnym pikniku.

Wiele osób jest oburzonych tym, że miasto zezwoliło na te imprezy a nie na obchody najważniejszego święta państwowego w USA. Zwracają też uwagę, że niemal 87% mieszkańców w wieku powyżej 12 lat otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki a w zeszłym tygodniu nie odnotowano ani jednej nowej infekcji chińskim wirusem.

Sami urzędnicy tłumaczą się, że kiedy podejmowali decyzję o odwołaniu tych obchodów to siłą rzeczy nie wiedzieli jak będzie wyglądać sytuacja pandemiczna. Zauważyli, że gdyby zezwolili na te obchody a ta byłaby ciężka, to mogłyby spowodować wiele nowych infekcji. Ich zdaniem teraz jest już za późno na zmianę decyzji gdyż do 4 lipca nie uda im się dopełnić wszystkich wymaganych formalności biurokratycznych.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij