Kraj

Czy Polacy chcą Tuska w polskiej polityce? Bezwzględne wyniki sondażu

Ponowne zaangażowanie się Donalda Tuska w polska politykę wydaję się coraz bardziej realne. Jednak jak wynika z najnowszego sondażu, niemal co drugi Polak nie chce powrotu Tuska do polskiej polityki.

W ostatnim czasie w mediach pojawiły się spekulacje o powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki. Według jednych doniesień były przewodniczący PO miałby wystartować w wyborach uzupełniających do Senatu, po tym jak wybrana z Warszawy senator zrzekłaby się mandatu. Dalszy scenariusz przewidywałby, że Tusk mógłby objąć funkcje marszałka. Inne doniesienia mówiły o tym, że były szef Platformy przymierzany jest do ponownego objęcia sterów w partii.

Tusk w wywiadzie udzielonym TVN24 mówił, że nie ma potrzeby spełniania ambicji personalnych, „ale potrzebę realizacji celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce.

Tygodnik „Polityka” nieoficjalnie podaje, że w środę wieczorem ma się odbyć zarząd krajowy PO, na którym członkowie partyjnych władz otrzymają potwierdzenie, że Donald Tusk wraca na fotel przewodniczącego. Jak twierdzi „Polityka” informację o powrocie Tuska potwierdziła w trzech niezależnych źródłach z otoczenia byłego premiera.

SW Research przeprowadził dla rp.pl sondaż, w którym zapytano uczestników, czy chcieliby aby Donald Tusk ponownie zaangażował się w polska politykę. Jedynie 28,3 proc. ankietowanych odpowiedziało „Tak”. Przeciw opowiedziało się aż 44,8 proc. respondentów. 29,9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

„Powrotowi Donalda Tuska do polskiej polityki sprzeciwia się 54% osób między 25 a 34 rokiem życia i blisko 60% respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe. Rzadziej niż ogół respondentów ponowne zaangażowanie się byłego premiera w krajową politykę negatywnie oceniają osoby mieszkające w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców 37%” – komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Źródło: Stefczyk.info na podst. rp.pl/dorzeczy.pl Autor: MS
Fot. fakt

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij