Kraj

Atak cybernetyczny na Polskę był kierowany z Rosji – poinformował premier Morawiecki powołując się na ustalenia ABW

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że według informacji, które pozyskał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego atak cybernetyczny na polskich polityków i urzędników był kierowany z terenu Federacji Rosyjskiej.

Morawiecki na piątkowym briefingu odniósł się do tematu ostatnich cyberataków na polskich polityków. „Według wiedzy, którą pozyskałem od ABW jest to rzeczywiście atak kierowany w szerokim rozumieniu z terenu Federacji Rosyjskiej” – powiedział szef rządu.

Premier podkreślił, że zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy. „Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że analiza danych, które przedstawiają nam służby, jak również służby krajów zaprzyjaźnionych, partnerskich, potwierdza niestety tę tezę, że polscy politycy, urzędnicy, różnych opcji politycznych, ale w szczególności rządzący, zostaliśmy zaatakowani jako społeczeństwo, jako państwo atakiem cybernetycznym spoza naszej granicy” – powiedział premier.

Mateusz Morawiecki został zapytany o to w jaki sposób rząd zamierza zabezpieczyć się przed cyberatakami. „W Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) są specjaliści, którzy rozwijają kompetencje w tym zakresie” – odpowiedział premier. Dodał również, że planowana jest budowa „centrum kryptografii, centrum cyberbezpieczeństwa”.

“We współczesnych czasach kwestie kryzysów, pokoju, spokoju, czy wojen ulegają pewnego rodzaju przemieszaniu. Te pojęcia, które kiedyś były ostre – wojna, pokój – ulegają bardzo gwałtownemu przemieszaniu. Bo czym jest taki mocny atak cybernetyczny, jaki był na system energetyczny Ukrainy ponad rok temu, czy na Francję, Belgię, a teraz bardzo poważny atak na Polskę? Jest właśnie współczesną odsłoną wojny hybrydowej” – mówił Morawiecki.

Premier podkreślił także, że wysokim priorytetem rządu jest rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni, a także cywilnej obrony w zakresie cyberbezpieczeństwa. „Ale jest to oczywiście wyścig. Wiadomo, że Rosjanie mają wysokowyspecjalizowane jednostki współpracujące ze służbami specjalnymi. Jestem niestety zmuszony powiedzieć, że my za każdym razem będziemy starali się poprzez dalszą profesjonalizację, inwestowanie w cały obszar cyberbezpieczeństwa udoskonalać nasze odpowiedzi, nasze systemy obrony” – dodał.

Wcześniej w piątek wicepremier i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński oświadczył, że analiza danych służb oraz służb specjalnych polskich sojuszników pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że atak cybernetyczny został przeprowadzony z terenu Federacji Rosyjskiej.

Sprawa cyberataków na Polskę rozpoczęła się w ubiegłym tygodniu od informacji szefa KPRM Michała Dworczyka. Poinformował on wówczas na Twitterze, że w związku z doniesieniami dotyczącymi włamania na jego skrzynkę email i skrzynkę jego żony, a także na ich konta w mediach społecznościowych powiadomione zostały odpowiednie służby.

We wtorek zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel przekazał na Twitterze, że ktoś podjął próbę wyłudzenia danych dostępowych do poselskich maili.

W środę odbyły się niejawne obrady sejmu, podczas których przedstawiono informację rządu ws. Cyberataków. Po zakończeniu obrad rzecznik rządu Piotr Muller powiedział że w najbliższych tygodniach polska klasa polityczna będzie przedmiotem ataku dezinformacyjnego. Poinformował, że polskie służby podejmują działania i zidentyfikowały niektórych autorów działań dezinformacyjnych. Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP w czwartek, że ustalenia służb dowodzą, że Polska jest stałym celem prowadzonej przez Rosję agresji informacyjnej.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij