Świat

Prokuratura chciała aresztować łamiącą restrykcję właścicielkę restauracji zanim ta pójdzie do mediów

Pochodząca z Polski Marlena Pavlos-Hackney udzieliła w marcu głośnego wywiadu telewizji Fox News. Teraz wyszło na jaw, że lewicowa prokurator generalna stanu Michigan chciała, żeby została aresztowana zanim do tego dojdzie.

Pavlos-Hackney, która przeprowadziła się do USA z PRLu, jest właścicielką restauracji Marlena’s Bistro and Pizzeria w mieście Holland. W połowie listopada zeszłego roku władze Michigan zakazały działania restauracji z powodu szalejącej pandemii. Właścicielka zignorowała jednak ten nakaz i wywiesiła w oknie kartkę, że działalność jej restauracji jest zgodna z konstytucją USA. Wkrótce potem za łamanie restrykcji covidowych urzędnicy zawiesili jej licencję na prowadzenie restauracji, ale mimo tego ta działała jeszcze dwa miesiące. W końcu sąd okręgowy wydał nakaz jej aresztowania.

Nakaz został wydany 11 marca i stwierdzał, że ma czas do 18 marca aby oddać się dobrowolnie w ręce policji. Nie zrobiła tego, więc 19 marca została aresztowana. Spędziła w więzieniu 4 dni, sąd zgodził się na jej wypuszczenie kiedy zgodziła się na zamknięcie restauracji i zapłacenie 15 tysięcy dolarów zaległych grzywien za łamanie restrykcji.

O jej walce z urzędnikami zrobiło się głośno w całym USA. Restrykcje bowiem stały się szybko w USA sprawą polityczną, Demokraci byli zwolennikami radykalnych lockdownów a Republikanie proponowali dużo łagodniejsze dla gospodarki rozwiązania. Lewicowy stan Michigan miał jedne z najostrzejszych restrykcji w USA, co regularnie było powodem skandali gdy jego władze, z gubernator Gretchen Whitmer, były przyłapywane na ich łamaniu. W końcu Pavlos Hackney została zaproszona na wywiad przez słynnego dziennikarza Fox News Tuckera Carlsona.

Wywiad odbył się 17 marca. Teraz wyszło na jaw, że lewicowa prokurator generalna Michigan Dana Nessel próbowała go powstrzymać. Według maili zdobytych przez dziennikarzy lokalnego portalu Michigan Capitol Confidential jej zastępca Eileen Whipple poinformowała ją i innych pracowników stanowego Departamentu Sprawiedliwości o tym, że ma zamiar wystąpić w telewizji. W odpowiedzi Nessel spytała czy powinna się przygotować na odpowiedź na ten wywiad i napisała, że ma nadzieję, że restauratorka zostanie skazana na maksymalną możliwą karę, 93 dni więzienia.

12 marca Nessel miała spytać w kolejnym mailu swoich pracowników o to, czy wiedzą gdzie aktualnie przebywa restauratorka. „Powinniśmy ją aresztować zanim to <wywiad – dop. red.> się stanie” – napisała – „To oburzające”. Miała również spytać czy policja stanowa ma zamiar znaleźć ją szybko czy też „czekać do przyszłego tygodnia”. W odpowiedzi Whipple stwierdziła, że zwróci uwagę policjantów na „tę nową informację”.

Biuro Nessel potwierdziło autentyczność tych e-maili. Jej rzecznik prasowa podkreśliła jednak, że łamanie przez nią przepisów było niebezpieczne i mogło narazić tuziny klientów na infekcję koronawirusem po tym, gdy zdiagnozowano go u jednego z regularnych gości restauracji. „Decyzja pani Pavlos-Hackney aby potem pójść do ogólnonarodowej telewizji i chwalić się swoim oporem naraziła możliwość ochrony publicznego bezpieczeństwa przez stan w trakcie globalnej pandemii i prawdopodobnie zachęciła innych do łamania prawa” – stwierdziła.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij