Świat

Kary za używanie flag wojennych Rzeszy. Niemcy chcą zakazać ich publicznego wywieszania

Ministrowie spraw wewnętrznych rządu federalnego Niemiec i krajów związkowych podejmują wspólne działania przeciwko publicznemu wywieszaniu flag wojennych z okresu cesarstwa i nazizmu. Wzór rozporządzenia dla policji i urzędów regulacyjnych jest już gotowy.

Ministrowie spraw wewnętrznych rządu federalnego i landów uzgodnili wspólne rozporządzenie przeciwko publicznemu wywieszaniu flag cesarskich i wojennych. Policja zgodnie z nowymi przepisami powinna konfiskować zakazane flagi, a osoby nimi wymachujące będą musiały liczyć się z działaniami prawnymi – informuje dpa.

“Znaleźliśmy rozwiązanie dla jednolitego podejścia w całym kraju” – powiedział agencji przewodniczący konferencji szefów MSW Thomas Strobl.

O flagach zrobiło się głośno, gdy w sierpniu 2020 roku koronasceptycy i prawicowi ekstremiści próbowali szturmować budynek Reichstagu w Berlinie z flagami Rzeszy w czarno-biało-czerwone pasy. Niektóre kraje związkowe, takie jak Bawaria, przygotowały własne regulacje tej kwestii, Strobl chciał jednak wspólnego rozwiązania.

Według ministrów spraw wewnętrznych flagi te są coraz częściej wykorzystywane przez prawicowe grupy ekstremistyczne jako substytut zakazanej flagi ze swastyką. Dekret zapewni władzom ramy prawne do “konsekwentnego podejmowania działań przeciwko nadużywaniu flag imperialnych, imperialnych flag wojennych i innych symboli, zwłaszcza przez członków prawicowej sceny ekstremistycznej” – powiedział Strobl.

Termin “flagi wojenne Rzeszy” obejmuje flagę wojenną Związku Północnoniemieckiego i Rzeszy Niemieckiej z lat 1867-1921, flagę wojenną Rzeszy Niemieckiej z lat 1922-1933, flagę wojenną Rzeszy Niemieckiej z lat 1933-1935, flagę Rzeszy z 1892 r. oraz flagę Trzeciej Rzeszy z lat 1933-1935.

Źródło: PAP Autor: Berenika Lemańczyk
Fot. pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij