Świat

Lewicowy senator przeszkodzi przemysłowi aborcyjnemu

Amerykańska lewica chce zniesienia przepisu, który uniemożliwia płacenie za aborcję z pieniędzy podatników. Demokratyczny senator Joe Manchin zapowiedział, że im na to nie pozwoli.

Poprawka Hyde’a, nazwana tak na cześć jej autora, kongresmana Henriego Hyde’a, została stworzona pod koniec lat siedemdziesiątych i weszła w życie w 1980. Od tamtego czasu była wielokrotnie zmieniana, ale jej ogólnym sensem jest zakaz płacenia za aborcję z funduszy Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych. Przed jej powstaniem aborcjoniści zabijali średnio 300 tysięcy dzieci rocznie za pieniądze podatników.

Partia Demokratyczna w 2016 roku zaczęła obiecywać, że zlikwiduje tę poprawkę. Sam Biden długo miał opinię polityka, który nie popiera zabijania dzieci nienarodzonych i jeszcze w 2019 roku twierdził, że ją popiera. Zmieniło się to dopiero podczas ostatniej kampanii wyborczej, kiedy większość kandydatów lewicy w prawyborach zaczęła obiecywać, że ją zlikwiduje. Podczas jednej z debat w czerwcu 2019 Biden stwierdził, że zmienił zdanie i już jej nie popiera. Pod koniec maja przedstawił też projekt budżetu zapewniającego finansowanie programom Medicare i Medicaid, który nie zawierał w sobie tej poprawki, przez co mógł zapewnić finansowanie aborcji.

Plany lewicy może pokrzyżować jednak inny Demokrata, reprezentujący Zachodnią Wirginię senator Joe Manchin. Należy on do wymierającego gatunku Demokratów – przeciwników zabijania dzieci nienarodzonych i w przeszłości wielokrotnie głosował przeciwko aborcjonistom. Teraz zapowiedział dziennikarzowi Bloomberga Alexowi Ruoffowi, że zrobi wszystko co w jego mocy, aby obronić tę poprawkę.

Manchin podjął sprawę poprawki Hyde’a już w marcu, kiedy Biden nominował byłego prokuratora generalnego Kalifornii Xaviera Becerrę na stanowisko sekretarza zdrowia. Republikanie sprzeciwiali się tej kandydaturze z powodu jego radykalnie proaborcyjnych poglądów. Manchin ostatecznie jednak ją poparł, ale ogłosił, że zdecydował się na to dopiero wtedy, kiedy Becerra obiecał mu, że nie będzie występował przeciwko poprawce Hyde’a.

Sam Manchin jest senatorem od 2010 roku, wcześniej przez pięć lat był gubernatorem swojego stanu. Jest znany głównie ze swoich prawicowych, jak na Demokratę, poglądów, co zdaniem wielu komentatorów wpływa na jego duże poparcie w raczej prawicowej Zachodniej Wirginii. Przez wiele lat był traktowany raczej w kategorii ciekawostki, ale po ostatnich wyborach, po których obie partie mają równą ilość senatorów, stał się jednym z najbardziej wpływowych senatorów w USA. Wiele osób zauważa, że to właśnie jego sprzeciw powstrzymuje Demokratów przed wprowadzaniem radykalnych ustaw, jak chociażby reforma wyborcza czy kontrowersyjna ustawa o infrastrukturze.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij