Kraj

Premier: chcemy powstrzymać neoimperialną politykę ze wschodu

Polska i Słowacja jako dwa kraje na wschodniej flance NATO uspójniają politykę w zakresie bezpieczeństwa; to bardzo ważne, by powstrzymać neoimperialną politykę, którą widzimy ze wschodu – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem Morawiecki przekazał, że jednym z omówionych tematów była kwestia uszczelniania VAT-u na poziomie międzynarodowym.”My, w Polsce odnieśliśmy ogromny sukces w uszczelnieniu stąd mamy pieniądze i na politykę społeczną, i walkę z Covid-19, i inwestycje infrastrukturalne. Ale dziś widzimy, że mafie VAT-owskie, przestępcy podatkowi przenoszą się do układów transgranicznych. Dlatego automatyczna wymiana danych – o tym rozmawialiśmy z panem premierem – jest tak ważna” – mówił.

Morawiecki relacjonował, że razem z Hegerem zgodzili się, że konieczna jest walka z rajami podatkowymi.

“Bardzo jednoznaczni byliśmy też w ocenie spraw międzynarodowych za naszą wschodnią granicą – tego, co się dzieje na Ukrainie, na Białorusi, polityka Rosji wobec tych krajów, a także wobec naszych krajów” – mówił premier, podkreślając, jak ważną częścią architektury bezpieczeństwa jest NATO.

“My, jako dwa kraje na wschodniej flance NATO – Słowacja i Polska – uspójniamy naszą politykę w zakresie bezpieczeństwa, bo to bardzo ważne, aby ta neoimperialne polityka, którą widzimy ze wschodu była powstrzymana” – dodał.

Podczas spotkania poruszono również temat gazociągu Nord Stream II. “Wyraziłem mój niepokój i bardzo duże rozczarowanie związane ze zmianą polityki administracji amerykańskiej wobec Nord Stream II” – przekazał Morawiecki.

Wskazywał, że wraz z szefem słowackiego rządu ma “praktycznie identyczne stanowiska” we wszystkich omawianych tematach: politycznych, gospodarczych, dotyczących pandemii, wymiany turystycznej, kulturalnej, czy studenckiej.

“Natomiast za kilka dni spotykają się nasze drużyny narodowe na Euro2020 i tutaj trudno było o kompromis. Ja życzę przede wszystkim naszej drużynie zwycięstwa, ale myślę, że jest coś, co mogłoby nas pogodzić: życzę również Słowacji, żeby wyszła z grupy” – mówił premier. “Oby Euro2020 w 2021 roku było jak najbardziej szczęśliwe dla Polski przede wszystkim, ale także dla Słowacji” – dodał.

Podczas konferencji premierzy wymienili się koszulkami reprezentacji obu państw w piłce nożnej podpisanymi przez zawodników.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij