Świat

Czesi domagają się potężnej kary dla Polski za kopalnię Turów

Ciąg dalszy sporu  ws. kopalni Turów. Według czeskich mediów rząd w Pradze będzie domagał się nałożenia na Polskę kary za niewykonywanie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE. Mowa o kwocie nawet 5 milionów euro za każdy dzień zwłoki.

Czesi najprawdopodobniej złożą wkrótce kolejną skargę przeciwko Polsce do TSUE. Tym razem sprawa będzie dotyczyła niewykonania majowego postanowienia, nakazującego naszemu krajowi natychmiastowe zamknięcie kopalni Turów.

Rząd Andreja Babisza będzie domagał się nałożenia na Polskę kary za każdy dzień zwłoki. Według czeskich mediów stawka może wynieść nawet 5 milionów euro za jedną dobę opóźnienia. Czechy mają także się domagać dodatkowych ok. 40-50 milionów euro, a także udostępnienia przez władze w Warszawie dany dotyczących sytuacji geologicznej w rejonie Turowa oraz informacji z bieżącego monitoringu.

Informacja jest o tyle zaskakująca, że całkiem niedawno polski rząd informował o porozumieniu z Czechami ws. realizacji umowy ramowej dotyczącej kopalni Turów. Według Piotra Mullera obydwóm stronom zależało na polubownym rozstrzygnięciu całego sporu.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij