Świat

Niepokojące wieści. Rośnie ryzyko odcięcia Polski do unijnych środków?

Według serwisu Business Insider ryzyko odcięcia Polski od unijnych środków może być większe, niż się do tej pory spodziewano. Związane jest to przede wszystkim z mechanizmem praworządności.

Portal zwraca uwagę na słowa Very Jourovej, która z pełnym przekonaniem mówiła nie tak dawno o uruchomieniu całej procedury związanej z możliwością odcięcia od funduszy unijnych zarówno Polski, jak i Węgier. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej przekonywała nawet, że nie ma sensu czekać na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie, gdyż będzie się ona przez to ciągnęła jeszcze kolejny rok.

Według autora artykułu, czeska polityk będzie chciała jeszcze w tym roku uruchomić mechanizm praworządności “niezależnie od tego, czy TSUE się na ten temat wypowie, czy nie”. Zdaniem “BI”, temat jest bardzo bagatelizowany przez polskie władze. Jego zdaniem rząd Morawieckiego jest przekonany, że Komisja Europejska nie będzie chciała wywołać kolejnego konfliktu we Wspólnocie, co może się okazać jedynie iluzją.

Hirsch zwraca uwagę, że pokolenie, które miało walczyć o przyłączenie Polski i Węgier do UE, powoli odchodzi na emeryturę, a nowe nie jest do końca przekonane, czy rzeczywiście obydwa państwa są potrzebne w strukturach organizacji.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Do Rzeczy/ Business Insider Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij