Świat

Ekspert ostrzegał już w styczniu, że koronawirus mógł być stworzony sztucznie

Wyszło na jaw, że ekspert od wirusów już pod koniec stycznia ostrzegał doktora Antoniego Fauciego, że fragmenty chińskiego koronawirusa wyglądają jakby były stworzone w laboratorium. Później zmienił jednak zdanie.

Dr Anthony Fauci to dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych. Został powołany przez Trumpa do jego zespołu walczącego z pandemią chińskiego koronawirusa i szybko został twarzą amerykańskiej odpowiedzi na pandemię. Po objęciu władzy Joe Biden zdecydował, że Fauci zachowa swoje stanowisko. Ostatnio amerykańskim mediom udało się dotrzeć do jego korespondencji służbowej.

Szczególnie ciekawy okazał się e-mail, który otrzymał 31 stycznia od eksperta od wirusów Kristiana Andersena. Ekspert napisał w nim, że część koronawirusa wygląda jakby została stworzona sztucznie. „Niecodzienne właściwości wirusa tworzą naprawdę małą część genomu (<0,1%) więc trzeba przyjrzeć się naprawdę blisko wszystkim sekwencjom aby zobaczyć, że część jego właściwości (potencjalnie) wygląda na stworzone sztucznie” – napisał Andersen. Dodał, że jego drużyna ekspertów uważa, że genom wirusa nie pasuje do tego, czego spodziewaliby się w wirusie, który wyewoluował w warunkach naturalnych.

Andersen bardzo szybko zmienił jednak zdanie w tym temacie. Już w e-mailu z 4 lutego nazywał podejrzenia, że SARS-CoV-2 był stworzony sztucznie „szalonymi teoriami spiskowymi”. W e-mailu napisanym do dr Petera Daszaka, szefa EcoHealth Aliance, dyskutował o planie napisania listu do Narodowej Akademii Nauki, Inżynierii i Medycyny, którego celem byłaby walka z tymi teoriami. Dr Daszak był jedynym Amerykaninem w misji WHO mającej odkryć korzenie wirusa. Przed pandemią blisko współpracował z Instytutem Wirusologii w Wuhan i jego organizacja załatwiła dla niego 600 tysięcy dolarów w grantach na badania nad koronawirusami.

W marcu Andersen opublikował w Nature tekst, w którym stwierdził ,że w SARS-CoV-2 nie ma nic, co świadczyłoby o tym, że został stworzony sztucznie. Fauci powołał się na ten tekst 18 kwietnia, twierdząc podczas briefingu prasowego, że cechy chińskiego koronawirusa wskazują, że powstał całkowicie naturalnie. Sprawiło to, że większość amerykańskich mediów zaczęła pisać o takich podejrzeniach jako o teoriach spiskowych. On sam jednak szybko zmienił zdanie i już w maju powiedział portalowi Politifact, że „nie jest przekonany”, że koronawirus powstał naturalnie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Daily Caller Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij