Gospodarka

Była szefowa austriackiej dyplomacji, która tańczyła z Putinem, dostała posadę w Rosnefcie

Rosyjski państwowy koncern Rosneft poinformował, że w skład jego rady dyrektorów weszła Karin Kneissl, była minister spraw zagranicznych Austrii. O polityk zrobiło się głośno kiedy jej wesele odwiedził sam Władimir Putin.

Kneissl z zawodu jest prawnikiem i nauczycielem akademickim, specjalizuje się w temacie polityki energetycznej i Bliskiego Wschodu. Karierę w dyplomacji rozpoczęła w latach 90tych. W 2017 roku weszła do rządu kanclerza Sebastiana Kurza, w którym z rekomendacji Wolnościowej Partii Austrii objęła stanowisko ministra spraw zagranicznych. Odeszła z niego wraz z całym rządem w czerwcu 2019.

O Kneissl zrobiło się głośno w sierpniu 2018 roku, kiedy zawarła związek małżeński z przedsiębiorcą Wolfgangiem Mellingerem. Postanowiła bowiem zaprosić na swoje wesele Władimira Putina. Wykonane przez dziennikarzy Russia Today zdjęcia, na którym tańczy z rosyjskim prezydentem, szybko obiegły świat i wywołały ogromny skandal. Kilka miesięcy wcześniej rosyjskie służby dokonały bowiem nieudanego zamachu na Sergieja Skripala i jego córkę przy pomocy Nowiczoka. Wywołało to zdecydowaną reakcję wielu państw UE i wydalenie rosyjskich dyplomatów. Austria nie dołączyła do tej akcji, co Kneissl tłumaczyła neutralnością tego państwa i chęcią utrzymania dobrych stosunków z Rosją. Po odejściu z rządu zatrudniła się w Russia Today, powszechnie uznawanej za tubę propagandową Kremla.

W oświadczeniu Rosneft poinformowała, że austriacka polityk dołączy do ich rady jako dyrektor niezależny. Nie jest pierwszym zachodnim politykiem, który znalazł w niej zatrudnienie. Od czterech lat jej członkiem jest bowiem były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. Niemiecki polityk, podobnie jak Kneissl, poznał Putina podczas sprawowania swojej funkcji w rządzie. Był gorącym zwolennikiem budowy rurociągu Nord Stream, za co Rosjanie odwdzięczyli mu się szeregiem stanowisk w Gazpromie i Rosnefcie.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Guardian Autor: WM
Fot. Kremlin.ru, CC BY-SA 4.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij