Świat

Premier Morawiecki w Hiszpanii. Podpisano szereg ważnych porozumień

Premier Mateusz Morawiecki i premier Hiszpanii Pedro Sanchez przewodniczyli XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym. W ich trakcie podpisano szereg ważnych porozumień.

Hiszpania już teraz jest jednym z ważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Wizyta polskiej delegacji pod przewodnictwem premiera Morawieckiego w Madrycie miała na celu dalsze zacieśnienie tej współpracy. „Ostatnie konsultacje międzyrządowe miały miejsce 4 lata temu. Pandemia zakłóciła wymianę poglądów pomiędzy naszymi rządami, ale wracamy do normalnego trybu współpracy”  – podkreślił premier Morawiecki – „Jest przy czym współpracować – dzisiaj odnaleźliśmy tak wiele wspólnych tematów i mianowników, że było to nie tylko pozytywne i konstruktywne, ale również zdumiewające”.

„Polska i Hiszpania mogą wnieść bardzo wiele do Unii Europejskiej, często wspólnie” – podkreślił premier Sanchez. Dodał na konferencji prasowej, że oba państwa mają ogromne możliwości współpracy, m.in. w ramach NATO. „Jesteśmy za tym, aby zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie” – powiedział dziennikarzom.

 

Na zakończenie konsultacji odbyła się ceremonia podpisania wynegocjowanych wcześniej porozumień. Wicepremier Jarosław Gowin podpisał się pod memorandum o współpracy gospodarczej. Szef MSZ Zbigniew Rau podpisał natomiast podpis pod porozumieniami dotyczącymi współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, współpracy dyplomatycznej i akademickiej, a także pod protokołem końcowym XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej ds. współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.

 

Podczas tej ceremonii swój podpis na memorandum o współpracy przy rozwoju Centralnego Portu Komunikacyjnego złożył pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcin Horała. Spółka wyjaśniła w komunikacie, że porozumienie koncentruje się na współpracy w zakresie budowy polskiego systemu kolei dużych prędkości. Hiszpańskie KDP Alta Velocidad Espanola w ciągu niecałych trzech dekad stała się największą KDP w Europie i Polacy są zainteresowani czerpaniem z hiszpańskich doświadczeń.

 

Polacy i Hiszpanie rozmawiali także o szeregu projektów które interesują obie strony. “Chcemy powiedzieć Unii Europejskiej i Radzie, że być może nadszedł moment, żeby podjąć od nowa działania. Uczestniczymy w różnych interesujących projektach, chociażby takich jak projekt +zielonego wodoru+ czy +cloud computing+. Podpisaliśmy wspólną deklarację, podpisaliśmy sześć protokołów porozumienia, bardzo ambitnych, zarówno na szczeblu UE, jak i na szczeblu dwustronnym” – powiedział Sanchez dodając, że to dowód na to, że relacje polsko-hiszpańskie są ważne dla obu stron.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/FERNANDO VILLAR, KPRM

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij