Kraj

„Grupa eurorealistów, która widzi wady i zalety Unii Europejskiej”. Jarosław Kaczyński spotkał się z liderami partii z Włoch i Hiszpanii.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w piątek z kierownictwem partii wchodzącej w skład grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – włoskiej Fratelli d’Itallia i hiszpańskiej Vox. Jednym z tematów rozmów była możliwość utworzenia nowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim – informuje PAP.

W spotkaniu liderów największych partii politycznych wchodzących w skład grupy EKR wzięli udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, szefowa Fratelli d’Itallia Giorgia Meloni, szef partii Vox Santiago Abascal.

Jak informuje PAP, celem spotkania będzie przeanalizowanie bieżącej sytuacji w grupie EKR oraz rozważenie różnego rodzaju scenariuszy związanych z powiększeniem obecnej, lub stworzeniem nowej centro-prawicowej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim.

„Wobec nadchodzącej Konferencji w sprawie przyszłości Europy, europejscy konserwatyści będą bronić idei Europy Narodów przed naciskami ideologicznymi i atakiem na suwerenność krajów” – napisał na Twitterze lider partii Vox Santiago Abascal.

O spotkaniu poinformował na Twitterze europoseł PiS Tomasz Poręba. Polityk napisał, że rozmowy były prowadzone „na temat bieżącej aktywności grupy EKR oraz potencjalnych scenariuszy związanych ze zwiększeniem politycznej aktywności, obecności oraz roli odgrywanej w Parlamencie Europejskim”.

 

“Spotkanie jest elementem toczących się negocjacji prowadzonych w Parlamencie Europejskim przez kierownictwo delegacji PiS Ryszarda Legutkę i Tomasza Porębę, wspieranych na poziomie relacji międzyrządowych przez premiera Mateusza Morawieckiego” – poinformowało źródło PAP.

W sobotę do tematu piątkowego spotkania odniósł się rzecznik rządu Piotr Mueller. „Przede wszystkim w Parlamencie Europejskim liczą się te ugrupowania, które są większe, tak jak w każdym parlamencie narodowym” – skomentował. „W związku z tym jest czymś pożądanym, aby w ramach Parlamentu Europejskiego powstała grupa, która należy do grupy eurorealistów, bo tak należy to nazywać” – dodał rzecznik rządu.

Mueller zaznaczył również, że „to grupa, która widzi wady i zalety Unii Europejskiej”. „Nie zamyka oczu na wady, ale widzi zalety Wspólnoty Europejskiej jako wspólnoty gospodarczej, politycznej, która gwarantuje dobrobyt dla Europy. W związku z tym taka siła polityczna złożona z partii konserwatywnych i pragmatycznych jest bez wątpienia potrzebna” – mówił Piotr Mueller.

“W najbliższym czasie planowane jest opublikowanie deklaracji ideowej, w której zostanie określona wspólnota celów i wartości łącząca różne formacje polityczne w Europie. Jest plan, aby na bazie tej deklaracji rozpoczęły się już poważne negocjacje z różnymi partnerami w Europie, których celem będzie wypracowanie takich rozwiązań, które pozwolą na ich zjednoczenie, a tym samym zwiększenie politycznej obecności oraz roli odgrywanej przez nich w Parlamencie Europejskim” – poinformował PAP rozmówca związany z PiS.

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. twitter Prawo i Sprawiedliwość

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij