Czechy zgodziły się wycofać wniosek skierowany do TSUE? Sprzeczne informacje w sprawie Turowa Najnowsze wiadomości z kraju

Czechy zgodziły się wycofać wniosek skierowany do TSUE? Sprzeczne informacje w sprawie Turowa

Jesteśmy bliscy porozumienia; Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską; elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały – poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów. Innego zdania jest premier Czech Andrej Babisz, który mówi, że żadnego porozumienia w sprawie Turowa na razie nie osiągnięto. 

– Dzisiaj spotkałem się z premierem Republiki Czeskiej, panem Andrejem Babiszem, wcześniej byłem już na Dolnym Śląsku i ustaliłem, w jaki sposób można prowadzić negocjacje ze stroną czeską. Potwierdziłem kierunek tych negocjacji z panem premierem Babiszem i te negocjacje dzisiejszego wieczoru się odbyły  – informował w nocy z poniedziałku na wtorek szef polskiego rządu.

– Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro – współfinansowanie tych projektów przez stronę polską – dodawał premier.

Szef polskiego rządu podkreślił, że współfinansowanie ze strony polskiej oznacza udział środków z budżetu państwa, samorządów oraz spółki PGE, która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów.

– Zgodziliśmy się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką – mówił premier.

Informacjom premiera Morawieckiego zaprzeczyli później czescy dziennikarze, którzy – powołując się na słowa premiera Babisza – powiedzieli, że wniosek na razie nie zostanie wycofany, a porozumienie nie jest osiągnięte.

Do tych słów odniósł się z kolei Piotr Muller, rzecznik prasowy rządu. 

– Wczoraj odbyło się spotkanie zespołu, na którym ustalono ramy umowy między PL i Czechami. Porozumienia, w ramach którego zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu przed Radą Europejską – napisał Muller na Twitterze.

Źródło: Autor:
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij