Kraj

Ujawniamy! Wbrew temu, co twierdzą Czesi w sprawie Turowa, konsultacje transgraniczne się odbyły

Dotarliśmy do protokołu kończącego konsultacje transgraniczne z Czechami w sprawie przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 r. Przypomnijmy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do czeskiego wniosku o wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów  i w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie prac w kopalni do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Jednym z głównych zarzutów podnoszonych przez naszych sąsiadów był rzekomy brak konsultacji w tej sprawie. Tymczasem, udało nam się dotrzeć do protokołu z października 2019 r., który dowodzi zakończenia procesu konsultacji transgranicznych z Republiką Czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 r.

Wbrew temu, co utrzymują Czesi, obustronne konsultacje w tej sprawie prowadzone były przez pięć lat. Co więcej, w protokole z uzgodnień nasi sąsiedzi przyjęli zaproponowane przez kopalnię środki minimalizujące wpływ kopalni na przygraniczne tereny czeskie. Na tej podstawie kopalnia otrzymała decyzję środowiskową, a w dalszej kolejności koncesję.

Mamy protokół z jednego z takich dwustronnych spotkań, które odbyło się we Wrocławiu. Przewodniczącym czeskiej delegacji był na nim p. Evžen Doležal, przedstawiciel min. środowiska naszych sąsiadów:

 

Jak przekazał Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE, protokół zamykał temat konsultacji transgranicznych:

– Bez protokołu nie byłoby raportu środowiskowego, a bez raportu środowiskowego nie uzyskalibyśmy koncesji. Mimo to Czesi twierdzą, że konsultacji nie było. To absurd – komentuje Dąbrowski.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij