Kraj

Profilaktyka 40+. Minister Niedzielski zdradza szczegóły programu.

Od lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia, będzie mógł skorzystać z pakietu bezpłatnych badań. „Bon zdrowotny” będzie można zrealizować w dowolnym miejscu. Wszystko w ramach programu „Profilaktyka 40+”

W piątek  w Chełmie odbyła się debata z udziałem Ministra Zdrowia, dotycząca propozycji z zakresu ochrony zdrowia, które znalazły się w Polskim Ładzie. “Bardzo cieszę się, że tutaj, w Chełmie, zainaugurujemy pierwszy taki projekt, który będzie odczuwalny przez pacjentów. Bo filozofią nowego spojrzenia na poprawianie systemu zdrowia jest właśnie perspektywa pacjenta. Pierwszy projekt, który inaugurujemy to profilaktyka dla osób powyżej 40 roku życia, który hasłowo nazywamy Profilaktyka 40+. Równie ważnym komponentem tego przedsięwzięcia jest zdjęcie limitów w dostępie do specjalistów” – powiedział na briefingu minister zdrowia.

Program Profilaktyka 40+ ma działać od lipca. Każdy Polak w wieku powyżej 40 roku życia, będzie miał możliwość wykonania bilansu zdrowia. “W ramach tego programu każdy będzie mógł wykonać pakiet pomiarów dotyczących ciśnienia, postawnych parametrów wagi, wzrostu, współczynnika BMI, ale również podstawowych badań miarowości pracy serca. Oprócz tego, do tych pomiarów dodajemy pakiet podstawowych ośmiu badań: morfologię krwi, zbadanie cholesterolu, cukier i innych parametrów związanych z ryzykiem zachorowania na cukrzycę, badanie moczu, utajona krew w kale, ale również dla mężczyzn proponujemy badanie PSA, czyli badanie związane z rozrostem gruczołu krokowego” – wyliczał Niedzielski. Każdy 40-latek będzie mógł zrealizować swój „Bon zdrowotny” w dowolnym miejscu.

Minister Zdrowia zaznaczył, że chce aby proponowane badania nie były końcem procesu zadbania o swoje zdrowie, lecz aby wywołało to konieczność kontaktu z lekarzem, szczególnie w sytuacji kiedy te wyniki będą niekorzystne bądź niepokojące.

Niedzielski zwrócił uwagę na to, że każdy powinien przyjrzeć się swojemu zdrowiu wychodząc z epidemii COVID-19. „I dlatego ten dostęp do specjalistów będzie dodatkowo służył do tego, żeby skrócić kolejki, żeby to właśnie pacjent odczuwał te kroki i te dodatkowe nakłady, które na system zdrowia będziemy przeznaczali” – dodał.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, TVPInfo Autor: MS
Fot. pixabay

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij