Gospodarka

Pilne! TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w kopalni Turów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia.

– Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych – czytamy w postanowieniu wydanym przez wiceprezes Trybunału.

Czesi zadecydowali o wniesieniu oficjalnego pozwu przeciwko Polsce do TSUE  w lutym br., w związku z działalnością kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Był to pierwszy w historii Unii Europejskiej przypadek skargi na państwo członkowskie, dotyczący kwestii środowiskowych.

Zdaniem Czechów, pozew był reakcją na łamanie europejskich dyrektyw w związku z rozbudową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów. Według naszych sąsiadów, Polska naruszyła cztery dyrektywy oraz bezpośrednio Traktat o Unii Europejskiej, przedłużając zezwolenie na wydobycie. Na naruszenia unijnego prawa zwracała też uwagę Komisja Europejska, która pod koniec ubiegłego roku twierdziła, że Polska nie stosuje się do dyrektywy ws. oceny oddziaływania na środowisko (2011/92/UE).

Źródło: inf. własne Autor: red
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

Zamówiła bukiet w kwiaciarni. Doszło do zaskakującej pomyłki

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij