Kraj

Problem z systemem e-recept już rozwiązany

System e-zdrowie (P1) działał poprawnie, a jedynie pojawił się problem z działaniem aplikacji gabinet.gov.pl dotyczący zapisywania recept. Został on już rozwiązany – poinformowało w niedzielę PAP Centrum e-Zdrowia, odnosząc się do doniesień medialnych dotyczących problemów z ich wystawieniem.

“W odniesieniu do pojawiających się informacji dot. awarii systemu recept elektronicznych informujemy, że system e-zdrowie (P1) działał poprawnie, a jedynie pojawił się problem z działaniem aplikacji gabinet.gov.pl w zakresie zapisywania recept” – podało CeZ.

Radio RMF FM przekazało w niedzielę, że od soboty lekarze nie są w stanie wystawiać pacjentom elektronicznych recept. “Lekarze, którzy korzystają z aplikacji internetowej gabinet.gov.pl, w sobotę, próbując wystawiać pacjentom e-recepty, w ogóle nie mogli wybrać nazwy leku” – podała stacja.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał PAP w niedzielę po południu, że udało się już przywrócić pełną funkcjonalność systemu i lekarze mogą znowu wystawiać e-recepty poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Wcześniej wskazał, że problem dotyczył tylko strony gabinet.gov.pl, a pozostałe aplikacje gabinetowe działały normalnie.

Również Centrum e-Zdrowia przyznało, że problem został już rozwiązany i zwróciło uwagę na to, że wszystkie apteki realizowały e-recepty bez przeszkód.

“15 maja odnotowano blisko 1 mln dokumentów realizacji recept, jak również lekarze korzystający z własnych systemów gabinetowych, zintegrowanych z systemem e-zdrowia (P1) zapisywali e-recepty bez przeszkód. Tego dnia odnotowano też ponad 100 tys. zapisów e-recept, co jest zbliżoną wartością do ubiegłego tygodnia” – wyliczyło CeZ.

Jak zaznaczyło dalej Centrum e-Zdrowia niedogodność dotyczyła jedynie aplikacji gabinet.gov.pl.

“Na tego typu oraz podobne sytuacje, jak np. problem z dostępem do internetu, przewidziana jest procedura awaryjna, w myśl której lekarz wystawia receptę w postaci papierowej” – podkreślono.

E-recepta wystawiana jest w sposób elektroniczny i zastąpiła papierową wersję. W aptece wystarczy podać czterocyfrowy kod i PESEL pacjenta, by ją zrealizować. Kod pacjent otrzymuje e-mailem lub SMS-em. Może też dostać wydruk informacyjny. Należy ją zrealizować w ciągu 30 dni, choć są pewne wyjątki. Antybiotyk wykupić trzeba w ciągu 7 dni, a preparaty immunologiczne do 120 dni od momentu wystawienia e-recepty. Dla pacjentów przewlekle chorych, którzy przyjmują stale leki, medyk może wystawić receptę ważną rok. Musi to jednak na niej zaznaczyć.

E-recepty można było realizować w aptekach od 1 stycznia 2019 r., ale obowiązek wystawiania ich w takiej formie wszedł w życie od 8 stycznia 2020 r.(PAP)

 

Źródło: PAP Autor: Klaudia Torchała
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij