Kraj

Platforma walczy już tylko o “pozostanie na ringu”? Bezlitosna analiza “Newsweeka”

Tygodnik “Newsweek” przeprowadził głęboką analizę sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie Platforma Obywatelska. Dziennikarze portalu należącego do koncernu Ringier Axel-Springer Polska przygotowali łącznie cztery scenariusze dalszych losów formacji zarządzanej przez Borysa Budkę.

Minione tygodnie są z pewnością najgorszymi dla Platformy Obywatelskiej, od czasu utracenia władzy przez tą partię w 2015 roku. Ugrupowanie targane jest licznymi konfliktami, jest opuszczane przez kolejnych polityków czy też samemu ich wyrzuca. Wielu Polaków i ekspertów zarzuca im brak programu, poza postulatem “antyPiS-u”, czego najlepszym przykładem jest spór dotyczący Krajowego Planu Odbudowy – podczas gdy większość pozostałych ugrupowań sejmowych umiała dogadać się z rządem Zjednoczonej Prawicy ws. dystrybucji środków unijnych mających na celu pomoc Polakom po kryzysie wywołanym pandemią, Koalicja Obywatelska sprzeciwiała się tylko dlatego, aby odsunąć PiS od władzy. Nie spodobało się to obywatelom, którzy uznali, iż realizowanie interesu partyjnego kosztem ich własnego dobra było przesadą.

W efekcie KO notuje najniższe w historii wyniki w sondażach. Już regularnie jest wyprzedzane przez Polskę 2050, a coraz bardziej zbliżają się do nich Lewica oraz Konfederacja. Z samej PO coraz częściej słychać głosy, i to wcale nie anonimowe, iż partia jest źle zarządzana oraz nie ma pomysłu na siebie. Nastroje w partii są coraz bardziej fatalne i póki co nie widać żadnej możliwości, aby PO odbiła się od dna.

W związku z tym “Newsweek” przeprowadził głęboką analizę sytuacji, z którą zmaga się obecnie partia Budki. I przygotował dla niej cztery warianty.

Pierwszy z nich skupiony jest wokół osoby Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy zdaniem niektórych jest jedyną nadzieją na ożywienie Platformy. Przejęcie władzy przez obecnego wiceszefa oznaczałoby, iż znacznie silniejszą pozycję w partii przejęliby tacy ludzie, jak Sławomir Nitras, który miałby się zajmować tzw. twardą polityką. Jego zdaniem części ekspertów oznaczałoby to ostateczne rozbicie formacji. “To scenariusz najbardziej w tej chwili prawdopodobny” – pisze “Newsweek”.

Drugi scenariusz zakłada możliwość opuszczenia przez Trzaskowskiego i jego ludzi PO, a następnie założeniu przez nich nowych inicjatyw lub rozwijaniu powstałego kilka miesięcy temu ruchu Wspólna Polska. Byłby to fatalny scenariusz dla liberalnego elektoratu, który miałby zostać rozbity na trzy frakcję – Polski 2050, KO oraz ugrupowania Trzaskowskiego.

W kolejnym punkcie tygodnik Tomasza Lisa rozprawia na temat ewentualnego powrotu Donalda Tuska. Obecny szef Europejskiej Partii Ludowej miałby zostać “przywitany chlebem i solą” przez większość polityków Platformy. Jednak mogłoby to doprowadzić do odnowienia konfliktu z Grzegorzem Schetyną i jego ludźmi.

Ostatni scenariusz miałby uczynić z PO partię, której zależy tylko na “utrzymaniu się na ringu”. Ten wariant miałby być bardzo wygodny zarówno dla części zwolenników Budki, jak i Trzaskowskiego oraz Schetyny. Według nich “trwanie” ma im pomóc w odzyskaniu lepszych wyników w sondażach, a nawet wyprzedzenie Polski 2050.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info/ Newsweek Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij