Kraj

“Warto być Polakiem”. Jarosław Kaczyński opowiedział o Polskim Ładzie

Podczas prezentacji Polskiego Ładu o tym programie wypowiedział się wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że ten program to szansa, aby polskie aspiracje zostały załatwione do końca dziesięciolecia.

Prezes Kaczyński stwierdził, że Polski Ład to „obszerny, wielki program”. Powiedział, że został przedstawiony dzisiaj bo wszystko wskazuje, że pandemia już się kończy ale dodał, że nie jest to na razie pewne i dopóki nie zostanie dogaszona to żadne plany nie mają sensu. „Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność i w rozsądek Polaków” – podkreślił.

Premiera Polskiego Ładu. Przybliżamy najważniejsze założenia programu

Odnosząc się do tego, skąd wzięła się nazwa tego programu, Kaczyński stwierdził, że „Polski Ład jest z dwóch powodów”. Pierwszym jest to, że Polacy są „głęboko i słusznie przekonani”, że należy im się taki poziom życia jak w krajach zachodu. Zdaniem prezesa PiS mamy szansę na zaspokojenie tych aspiracji do końca tej dekady. „Nie możemy tego zmarnować” – podkreślił.

Drugim powodem wybrania tej nazwy miał być fakt, że „Polski Ład oparty jest o polskie wartości”. „Prowadziliśmy zawsze naszą politykę w oparciu o nie. Polska oparta o tradycje, solidarność, Polska sprawiedliwa, równych szans – nie ważne, kto gdzie się urodził. To był nasz cel. To jest Polski cel” – podkreślił – „Z tych dwóch powodów ta nazwa. Polski Ład, który ma zrealizować polskie aspiracje, a może nawet jeszcze coś więcej, coś trudniejszego – polskie marzenia”.

Wicepremier powiedział, że Polski Ład jest kontynuacją dotychczasowej drogi w tym, co stało się znakiem firmowym Zjednoczonej Prawicy – polityce społecznej. „To jest przede wszystkim sprawa opieki zdrowotnej – w każdym badaniu jest dzisiaj stawiana na pierwszym miejscu. Sprawa pracy i płacy, sprawa mieszkań, wreszcie wielka sprawa polskiej wsi. Kwestia ostatnia – tożsamość”.

Kaczyński podkreślił, że oprócz służby zdrowia Polski Ład wpłynie także na bezrobocie i płace. Stwierdził, że jednym z sukcesów rządu jest to, że bezrobocie w Polsce już teraz jest niskie, ale ten program w pierwszym rzucie powinien dać pół miliona nowych miejsc pracy. „Bardzo ważna dla wielu mln ludzi sprawa płac i emerytur. Z jednej stron likwidujemy szkodliwy, degresywny system podatkowy, a z drugiej – podnosimy sumę wolną od podatku do 30 tys, zł. Czyli 65 proc. emerytur, a także najniższa płaca będą bez podatku. – Ci, którzy zarabiają do 10,5 tys. zł miesięcznie, też będą mieli niewielkie, ale jednak zmniejszenie podatku” -powiedział- „Drugi mechanizm obniżenia podatku to obniżenie drugiej stawki podatkowej. W tej chwili to 85 tys. zł rocznie, a będzie 120 tys. Nie zapominamy o tych lepiej zarabiających”.

Kaczyński podkreślił również, że celem Polskiego Ładu jest wyrównanie poziomu życia i szans między miastem i wsią. „My polską wieś szanujemy i wiemy, że osiągnięcie równości – jeśli chodzi o poziom życia i poziom szans – jest jeszcze nieosiągnięte. A to jest nasz cel i będziemy w tym kierunku iść” – powiedział. Służyć ma temu szereg rozwiązań, jak możliwość przekazania gospodarstwa rolnego następcom bez konieczności zrzekania się go, podwyższenie zwrotu za akcyzę od hektara, cyfryzacja urzędów gminy która znacznie uprości biurokrację czy też spółki energetyczne dla rolników.

Wicepremier zapowiedział również inwestycje i reformy kulturowe i tożsamościowe, jak budowa nowych świetlic, boisk czy basenów w gminach, w których dotychczas ich nie ma. Rząd chce również rozbudowywać polskie muzea. „W tej chwili jest w realizacji ok. 100, ale to ciągle bardzo daleko od przeciętnej, zachodniej Europy” – podkreślił Kaczyński. Rząd chce również odbudowywać zabytki, jak np. Pałac Saski, czy też tworzyć nowe teatry. „W szkołach średnich wprowadzimy naukę historii dwoma nurtami tzn., historię powszechną i historię Polski. Dla każdego z tych nurtów będzie przeznaczone 2-3, może więcej godzin w ciągu tygodnia zajęć.” – powiedział – „Będzie to ogromna zmiana. Chcemy, aby młodzi ludzie poznawali Polskę, jej historię, kulturę, by wiązali się z Polską”.

Warto być Polakiem. Warto spełniać polskie aspiracje i polskie marzenia” – podkreślił prezes PiS – „Dlatego Polski Ład to nowa, wielka ofensywa”.

“Jeśli chcemy być traktowani z szacunkiem, to sami musimy mieć szacunek do siebie”. Mocne słowa premiera o Polskim Ładzie

 

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij