Kraj

Premiera Polskiego Ładu. Przybliżamy najważniejsze założenia programu

Przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy przedstawili dziś program „Polskiego Ładu” czyli programu społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy. Poniżej prezentujemy najważniejsze założenia.

„Wszystko wskazuje na to, że kończy się pandemia. Wierzymy w siłę polskiego państwa, w jego sprawność, wierzymy w rozsądek Polaków i dlatego przedstawiamy Polski Ład” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie; chcemy te aspiracje zaspokoić; jest na to szansa” – dodał.

Polski Ład składa się z następujących obszarów: Planu na zdrowie, Uczciwej pracy – godnej płacy, Dekady rozwoju, Rodziny i domu w centrum życia, Polski – naszej ziemi, Przyjaznej szkoły i kultury na nowy wiek, Dobrego klimatu dla firm, Czystej energii – czystego powietrza, CyberPoland 2025, Złotej jesień życia.

“Warto być Polakiem”. Jarosław Kaczyński opowiedział o Polskim Ładzie

Jednym  z głównych założeń programu jest zwiększenie wydatków na zdrowie do 7 proc. PKB. Prezes PiS podkreślił, że w 2023 r. osiągną one 6 proc. PKB. Kolejnym elementem programu jest inwestycje, które generować będą 500 tys. nowych miejsc pracy.

Jarosław Kaczyński mówił również o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do 30 tys. dla wszystkich pracujących Polaków, a także zniesienie podatku od emerytur do 2500 zł.

Zdrowie

„Polski Ład” w zakresie zdrowia uwzględnia uruchomienie badań profilaktycznych finansowanie ze środków publicznych. Mają one zostać połączone z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy.

 

Seniorzy

Oprócz zniesienia podatku od emerytury do 2500 PLN, rozwiązania dla seniorów obejmują również wprowadzenie „zerowego PIT-u” dla osób, które po osiągnięciu wieku emerytalnego zdecydują się kontynuować pracę. W ramach pomocy dla seniorów, program obejmuje również łączenie dziennych domów opieki z przedszkolami, w celu rozwijania kompetencji emocjonalnych i społecznych u dzieci.

Rolnictwo

W zakresie rolnictwa program przewiduje przyjęcie Kodeksu rolnego, który m.in. ma oddzielić małe gospodarstwa od farm rolnych. Oprócz tego rolnicy mogą liczyć na zwiększenie stawki zwrotu z akcyzy za paliwo. Nowa stawka wzrośnie ze 100 PLN za 1 ha, do 110 PLN. Rolnicy będą mogli także skorzystać ze zmian w handlu i będzie można prowadzić sprzedać detaliczną na terenie całego kraju.

Przedsiębiorczość

Rządzący zapowiedzieli również zmniejszenie podatków dla mikrofirm, a także wprowadzenie ulgi podatkowej na automatyzację i robotyzację produkcji.

Praca i podatki

Oprócz podniesienia kwoty wolnej od podatku, Polacy mogą liczyć na likwidację luk w wynagrodzeniach dla kobiet i mężczyzn. W ramach tego założenia „Zatrudnieni będą mogli  też zażądać informacji o przeciętnych zarobkach osób płci przeciwnej wykonujących takie same lub podobne obowiązki”. Dodatkowo osoby, które powrócą z emigracji otrzymają ulgi w zeznaniach podatkowych.

Klimat i środowisko

Autorzy „Polskiego Ładu” zapowiedzieli, że będą „dążyć do znacznego zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości środowiska Polskiego” poprzez programy wspierające obywateli. Oprócz tego zmienione mają zostać regulacje prawne, które ułatwią powiększenie istniejących Parków Narodowych. Program ma przyczynić się także do zwiększenia nasadzeni drzew i krzewów a zmniejszyć ma udział betonu i asfaltu w infrastrukturze miast.

Inwestycje

Oprócz stworzenia nowych miejsc pracy, plan pocovidowy, obejmuje nowa subwencję dla samorządów oraz wsparcie dla polskich spółek w realizacji zamówień publicznych.

Edukacja

Rządzący planują „zniwelować luki edukacyjne i uniknąć efektu straconego pokolenia”. W tym celu zostaną uruchomione dodatkowe zajęcia dla chętnych w formie warsztatów lub konsultacji. Polskie szkoły mogą liczyć na pomoc w termomodernizacji i poprawy działań proekologicznych.

Cyfryzacja

Do 2024 r. każde gospodarstwo domowe w Polsce ma otrzymać ostęp do szerokopasmowego internetu. Polacy będą mogli „zdalnie załatwiać takie sprawy jak wizyta w urzędzie lub osobisty odbiór listu poleconego”. Dodatkowo obywatele, którzy usługi publiczne realizować będą usługi publiczne w formie cyfrowej, zostaną zwolnieni z opłaty skarbowej.

Prawo i Sprawiedliwość planuje również zorganizować serię dziesięciu debat, podczas których eksperci mają poruszać poszczególne elementy programu. Debaty mają rozpocząć się od przyszłego tygodnia, a pierwsza ma się odbyć w Chełmie. Od poniedziałku premier Mateusz Morawiecki będzie odwiedzał poszczególne miasta. W trakcie wizyt będzie przedstawiał założenia Polskiego Ładu.

“Jeśli chcemy być traktowani z szacunkiem, to sami musimy mieć szacunek do siebie”. Mocne słowa premiera o Polskim Ładzie

Źródło: Stefczyk.info Autor: MS
Fot. FB Prawo i Sprawiedliwość

Polecane artykuły

0 0

Wykopała w ogrodzie kamień. Czekało ją niecodzienne odkrycie

0 0

Rosyjska ambasada grozi Szwecji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij