Kraj

“Jeśli chcemy być traktowani z szacunkiem, to sami musimy mieć szacunek do siebie”. Mocne słowa premiera o Polskim Ładzie

Premier Mateusz Morawiecki dokonał prezentacji Polskiego Ładu. Podkreślił, że ten gigantyczny program to droga do nowoczesności oparta o polską tradycję.

Premier na wstępie wyraził kondolencje dla ofiar pandemii chińskiego koronawirusa i ich rodzin. Podkreślił jednak, że sytuacja jest coraz lepsza. Dzisiaj jest pierwszy dzień, kiedy od wielu miesięcy po raz pierwszy możemy zasiąść w ogródku, w kawiarni i wypić kawę. Za tydzień będziemy mogli pójść po raz pierwszy od wielu miesięcy do teatru i kina” – zauważył – „Jest ostrożna nadzieja – i ona rośnie – na powrót do normalności”. Dodał jednak, że powrót do normalności nie będzie prosty. „Do powrotu potrzebny jest plan – dobry, dobra strategia i zdolność do realizacji jej oraz wiarygodność” – podkreślił.

Zasadniczym celem naszego planu Polskiego Ładu jest to, żebyśmy wrócili na szybką ścieżkę odbudowy, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne, żebyśmy wytyczyli nową drogę” – powiedział premier – „To droga do nowoczesności opartej o tradycje. To droga kontynuacji programów społecznych i nowych propozycji – programów społecznych i podatkowych. To budowa lepszego ładu w nowych okolicznościach”.

Premiera Polskiego Ładu. Przybliżamy najważniejsze założenia programu

Premier zauważył, że świat po COVID-19 wygląda „jak przewrócony do góry nogami”. Zauważył też, że Polska „coraz lepiej odnajduje się w tym globalnym świecie wielu wyzwań”. Podkreślił, że to nasze państwo odnosi rekordy produkcji przemysłowej, ma najniższe bezrobocie w UE i jako jedyna z większych państw Unii stworzyła w czasie pandemii nowe miejsca pracy. „Dziś, po 300 latach kiedy to inni decydowali o naszym losie, my możemy sami decydować o naszym przeznaczeniu, drodze, którą wybierzemy” – powiedział – „Polski Ład jest taką propozycją – propozycją nowych rozwiązań, bardziej sprawiedliwych, a jednocześnie takich, które przyniosą ogromny impuls rozwoju”.

 

Premier podkreślił, że Polski Ład opiera się na 5 podstawowych filarach. Pierwszym jest służba zdrowia, która będzie oparta na nowych źródłach finansowania z nowej składki. Drugim ma być sprawiedliwy system podatkowy „gdzie 18 mln ludzi skorzysta na tym systemie i będzie mogło bardziej opierać swoje pragnienia i marzenia o lepszą pracę i wyższe zarobki”. Trzeci filar to emerytura do 2,5 tysiąca złotych bez podatku. Czwarty filar to polityka mieszkaniowa. „Bolączka, z którą nie poradziły sobie poprzednie rządy do tej pory” -podkreślił premier – „My będziemy mieli odwagę”. Piątym filarem będzie wielki program inwestycyjny. „Mam świadomość, jak trudne są okoliczności, mam świadomość głębokich podziałów na scenie politycznej. Dziś jest czas, żeby zaprosić wszystkich do tego optymistycznego planu dla Polski” – podkreślił premier – „Po raz pierwszy od setek lat mamy szansę, na którą czekały pokolenia Polaków, żeby polska rodzina, żyła za kilka, kilkanaście lat na poziomie państw bogatej Europy Zachodniej”.

 

Premier zauważył, że służba zdrowia miała na całym świecie poważne problemy w związku z pandemią. Przypomniał, że rząd w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczył ok. 30 mld złotych więcej na ochronę zdrowia. „Nasze podstawowe zobowiązanie to w ciągu 6 lat podnieść wydatki na zdrowie do poziomu 7 proc. PKB. A już w ciągu najbliższych 2 lat osiągnąć 6 proc.” – podkreślił. Dodał, że rząd chce znieść limity do specjalistów i prowadzić taką politykę aby „jak najlepiej zmotywować lekarzy i pielęgniarki i innych pracowników medycznych, by służyli jak najlepiej swoją wiedzą, doświadczeniem i sercem”.

Jeśli chodzi o system podatkowy, to premier stwierdził, że „to rewolucja którą już zaczęliśmy”. „Osiągnęliśmy najwyższy pułap zatrudnienia w historii wielu ostatnich lat. Na 37 krajów OECD polski wzrost był najwyższy wśród tych krajów” – przypomniał – „To nasza polityka społeczno-gospodarcza w pigułce”. Podkreślił, że nowa kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych będzie wyższa niż w Hiszpanii czy Włoszech i podobna do tej w Danii. Dzięki niej osobie, która zarabia dziś na poziomie wynagrodzenia minimalnego zostanie 1600 złotych netto w portfelu. Rząd chce także, aby zyskała klasa średnia, osoby zarabiające między 6 i 10 tysięcy złotych.

Premier podkreślił też, że „wzmocnienie polskich rodzin jest w sercu programu Zjednoczonej Prawicy”. Zapowiedział, że w tym celu do istniejących już programów 300+ i 500+ dodany zostanie rodzinny kapitał opiekuńczy. „To 12 tys. zł dla każdej rodziny – do elastycznego wykorzystania” – podkreślił.Premier zapowiedział również, że emerytury do 2,5 tys. zł. nie będą opodatkowane, dzięki czemu 2/3 emerytów zostanie 2 tysiące złotych rocznie w kieszeni. „To dla mnie niezwykle ważny punkt, bo nasi seniorzy jak mało kto zasłużyli, aby skorzystać z owocu wzrostu. Mają na tym skorzystać, żeby poprawić swoje bezpieczeństwo i zasobność” – podkreślił.

Morawiecki zapowiedział również przebudowę rządowego programu mieszkaniowego. W planach są przepisy umożliwiające budowę domu do 70 m kw. bez konieczności uzyskania pozwolenia, wkład własny państwa w zakup mieszkania czy umorzenia kredytów dla rodzin w których pojawi się drugie i kolejne dziecko. „Dom rodzinny, własne cztery kąty to nie może być luksus. To ciągle marzenie milionów polskich rodzin. Zdecydowaliśmy się na rewolucję wolnościową i godnościową jednocześnie” – powiedział premier dodając, że „wraz z budową jak największej liczby mieszkań i domów będziemy mogli wywołać presję cenową w dół. Chcemy ten rynek do pewnego stopnia uwolnić. Z kilka lat niemal każda rodzina powinna powiedzieć, że ma swoje cztery własne kąty”.

Te cele mają wzmocnić polską rodzinę na różnych etapach jej życia. Wierzymy, że wartości, które tam są przechowywane i promowane jak uczenie dzieci wartości pracy, uczenie, czym jest gospodarność, patriotyzm to wartości godne najwyższego szacunku. To rodzice mają prawo wychowywać dzieci według swojej wiary i przekonań” – podkreślił premier – „Polski Ład to gotowy dokument. Ruszamy w Polskę, bo Prawo i Sprawiedliwość tworzy swoje rozwiązania w dialogu. Niektóre z tych rozwiązań będziemy jeszcze poprawiać w rozmowach z ludźmi”.

“Warto być Polakiem”. Jarosław Kaczyński opowiedział o Polskim Ładzie

Premier Morawiecki zauważył, że dzisiaj stoimy przed wielką szansą „ponieważ zawsze musieliśmy troszczyć się o wolność od opresji zewnętrznej, a dziś możemy zatroszczyć się o wolność do naszych suwerennych warunków stanowienia o zasadach rozwoju społeczno-gospodarczego”. „Jeśli chcemy, aby inni traktowali nas jak duży naród, to musimy czuć się jak duży naród. Jeśli chcemy być traktowani z szacunkiem, to sami musimy mieć szacunek do siebie. Mówimy, że warto jest być Polakiem – to fundament patriotyzmu. Dbałość o rodzinę i oświatę to podstawowy nasz obowiązek” – podkreślił – „Bardzo trudno wchodzi się na szczyt ambitny. Im wyżej, tym trudniej. Ale właśnie dlatego wyznaczamy sobie taki ambitny cel, który ma nas doprowadzić na szczyt, który będzie fundamentem realizacji marzeń wielu polskich rodzin”.

Źródło: Autor:
Fot. PAP/Leszek Szymański

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij