Kraj

Hit! “Wyborcza” szukała osoby, która skrytykowałaby ustawę o OSP. Takiej odpowiedzi się nie spodziewali

Trwa zażarta dyskusja dotycząca projektu ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Zdaniem mediów kojarzonych z obozem opozycji ustawa spotkała się z dość sporą krytyką wśród ochotników. Czy aby na pewno? 

Projekt autorstwa MSWiA ma na celu uregulowanie działalności OSP. Jednak część pomysłów ma wzbudzać wśród ochotników kontrowersje, o czym wspominał na antenie radia RMF FM Waldemar Pawlak – były premier obecnie sprawuje funkcję prezesa Związku Ochotniczych Straży Pożarnej. Najwięcej zastrzeżeń budzi zapis, zgodnie z którym w akcjach ratowniczo-gaśniczych będą mogłyby brać udział tylko te OSP, które zostaną przekształcone w jednostki ratowniczo-gaśnicze, a nadzór nad nimi zostanie przekazany wojewodom i komendantom wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej. Zdaniem byłego szefa PSL będzie to oznaczało w praktyce “likwidację OSP” i utratę przez nie niezależności oraz możliwości finansowania.

Wiele się wskazuje jednak na to, że stanowisko działaczy związkowych, a ochotników są całkowicie rozbieżne. Wskazywał na to wiceminister Maciej Wąsik w rozmowie z portalem Remiza.pl, przypominając, że w ZOSP siedzą osoby, które przed laty zajmowały wysokie stanowiska rządowe i samorządowe, a także obiecujące zmiany korzystne dla strażaków, których nigdy nie wprowadzili.

Oni są w mojej ocenie przerażeni tym, że ktoś inny te obietnice spełnia, że ktoś inny działa na rzecz OSP i tracą przez to pewien monopol – mówił polityk PiS.

Wiceminister stwierdził także, że wraz z komendantem PSP odbył szereg rozmów w wielu jednostkach OSP, gdzie rządowy projekt cieszy się dużym poparciem, a ochotnicy chętnie wskazują swoje uwagi i spostrzeżenia.

W podobnym tonie wypowiadają się administratorzy portalu Remiza.pl, którzy zaznaczają, iż ustawę popierają. Jak sami przyznają ustawa o OSP była wyczekiwana przez wiele lat, a w konsultacjach nad nią uczestniczy duża liczba osób.

Jeden z redaktorów odmówił również komentarza dla “Gazety Wyborczej” w tej sprawie. W rozmowie ze znajomym, który w imieniu dziennikarki “GW” szukał osoby, która w negatywnym tonie wypowiedziałaby się na temat projektu ustawy o OSP.

Chyba nie jestem politycznie zgodny z przekonaniami Wyborczej. Ja jestem za tą ustawą, a reszta to kwestia trwających obecnie konsultacji – czytamy.

Źródło: Stefczyk.info na podst. RMF/ Remiza.pl/ Twitter Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij