Świat

Na Jerozolimę spadły rakiety. Ewakuowano wiernych spod Ściany Płaczu

Hamas odpalił rakiety w stronę Jerozolimy i południowego Izraela. Miało to związek ze starciami między izraelskimi siłami porządkowymi i Palestyńczykami, które trwają na Wzgórzu Świątynnym.

Izraelskie siły zbrojne poinformowały, że w stronę Jerozolimy odpalono ze Strefy Gazy siedem rakiet. Jedna została zestrzelona przez tarczę antyrakietową Żelazna Kopuła. Telewizyjny Kanał 12 donosi, że kolejna miała uderzyć w niezamieszkany budynek. W momencie ataku w jednej z dzielnic wybuchł również pożar, ale nie jest na razie jasne czy został spowodowany eksplozją rakiety. Nic też nie wiadomo o ofiarach.

Setki rannych po starciach Palestyńczyków z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym

Oprócz rakiet na Jerozolimę tuziny innych spadły na Sderot, Ashkelon i okolice. Władze Izraela nakazały ich mieszkańcom pozostanie w domach lub udanie się do schronów. W okolicach Sderot rakieta przeciwpancerna uderzyła również w cywilny samochód. Jego kierowca miał wielkie szczęście, w momencie trafienia znajdował się kilka metrów od swojego pojazdu i odniósł jedynie niewielkie obrażenia.

 

Atak spowodował ewakuację członków Knessetu. Jerozolimska policja w krótkim oświadczeniu poinformowała również, że ewakuowała setki wiernych spod Ściany Płaczu. Zmieniono również kierunek podejścia do lądowania na lotnisku Ben Guriona na bezpieczniejszy i wstrzymano ruch pociągów w miejscowościach w pobliżu granicy z Gazą.

Odpowiedzialność za ten atak wziął na siebie zarówno Hamas jak i Islamski Dżihad. Wcześniej liderzy Hamasu informowali, że dali Izraelowi czas do 18 na wycofanie swoich sił porządkowych z Wzgórza Świątynnego i z dzielnicy Sheikh Jarrah.

W odpowiedzi na rosnące napięcia izraelska armia wstrzymała się z organizacją dużych ćwiczeń wojskowych. Palestyńskie media informują, że w odpowiedzi na ten atak IDF zaatakowała cele w Strefie Gazy. W jednym z bombardowań miała stracić życie trójka dzieci. Izrael na razie nie potwierdził, że dokonał uderzenia odwetowego.

Źródło: Stefczyk.info na podst. JPost, Hareetz Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij