Gospodarka

Znakomity wynik! Polska trzecim, największym eksporterem do Niemiec

Zgodnie z informacjami Business Insider Polska stała się trzecim największym eksporterem w Niemczech. Portal zaznacza, że nawet Chiny w ostatnim czasie nie zwiększyły tak znacząco w ostatnim czasie sprzedaży do tego kraju, jak Rzeczpospolita.

Jacek Frączak na łamach Business Insider przywołuje dane zebrane przez niemiecki urząd statystyczny Destatis. Zgodnie z tymi danymi Polska znacznie zwiększyła eksport produktów do Niemiec – o 28,7% rok do roku. Jest to najwyższy wynik w tym zestawieniu, gdyż drugie w zestawieniu Chiny powiększyły swój wzrost sprzedaży do tego kraju o 24,6% rok do roku.

Oznacza to, że na obecną chwilę Polska plasuje się jako trzeci największy eksporter w kraju zarządzanym przez Angelę Merkel, wyprzedzając Stany Zjednoczone. Niekwestionowanym liderem są Chiny, natomiast na drugiej pozycji znajduje się Holandia (Niderlandy).

Jak jednak wskazuje Frączak przyjęta metodologia przez niemiecki urząd statystyczny znacząco faworyzuje drugie z tych państw. Wyliczenia opierają się nie na faktycznym pochodzeniu towarów, które przyjechały do Niemiec, tylko na tym skąd przybyły. To właśnie w holenderskich portach dochodzi do ogromnego rozładunku produktów, które następnie są przewożone do zachodniego sąsiada Polski.

Najprawdopodobniej, gdyby doszło do zmiany metodologii liczenia (czyli ze względu na kraj pochodzenia produktu), Rzeczpospolita znalazłaby się na drugim miejscu wśród największych eksporterów w Niemczech.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Business Insider/ Tysol Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij