Świat

12-latka przyniosła do szkoły broń, zaczęła z niej strzelać

W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Tym razem jej sprawcą była 12-letnia dziewczynka.

Zdarzenie miało miejsce w czwartek ok. 9 rano w szkole podstawowej w hrabstwie Jefferson w Idaho. Według świadków 12-letnia uczennica szóstej klasy wyciągnęła na korytarzu broń z plecaka i postrzeliła z niej dwie osoby. Następnie wyszła na zewnątrz, gdzie postrzeliła kolejną. Jej ofiary – dwoje uczniów i dorosła osoba, pracownik szkoły – zostały przewiezione do szpitala. Dorosły już z niego wyszedł po otrzymaniu pierwszej pomocy, jeden z uczniów być może będzie wymagał operacji a drugi został trafiony dwukrotnie w kończyny, ale zdaniem lekarzy w obu wypadkach odniesione rany nie są groźne dla ich życia.

Dr Michael Lemon, dyrektor oddziału traumatycznego w szpitalu do którego trafili ranni powiedział mediom, że jego oddział był przygotowany na taką sytuację bo z pomocą innych szkół przeprowadzali ćwiczenia z radzenia sobie z ofiarami szkolnych strzelanin i wiedzieli co robić. To była dopiero druga taka strzelanina w historii tego stanu, w pierwszej w 1999 roku uczeń otworzył ogień ze strzelby ale nikogo nie trafił, jeden uczeń miał tylko lekkie rany od odłamków sufitu. Dr Lemon powiedział, że bardzo się cieszą, że rany ofiar, chociaż poważne, okazały się niegroźne dla ich życia.

Sytuacja potencjalnie mogłaby być znacznie groźniejsza gdyby nie bohaterska nauczycielka. Nieoficjalnie wiadomo, że widząc uczennicę z bronią w ręku nie zważając na własne bezpieczeństwo podbiegła do niej i wyrwała ją z jej rąk. Następnie przytrzymała ją do czasu przybycia na miejsce policji i innych służb. Jej tożsamość nie została na razie ujawniona.

Nie ujawniono także tożsamości uczennicy, która strzelała, co jest normalne w wyniku przestępstw popełnionych przez osoby niepełnoletnie. Na razie nie wiadomo także jaki był jej motyw. Śledztwo w tej sprawie prowadzi lokalna policja, pomaga im w tym FBI. Wyniki śledztwa wpłyną na to jakie usłyszy zarzuty, potencjalnie grozi jej zarzut trzykrotnego usiłowania zabójstwa oraz nielegalnego posiadania broni palnej. W teorii może być sądzona jako dorosła i trafić do więzienia dla dorosłych, gdyż Idaho jest jednym z trzynastu stanów w których nie ma dolnego limitu wieku dla takiej decyzji sądu, ale jest to raczej mało prawdopodobne.

W piątek w związku z tym incydentem wszystkie szkoły w okolicy zostały zamknięte. Władze okręgu edukacyjnego zapewniły darmową pomoc psychologów uczniom, rodzicom i nauczycielom którzy mogliby jej potrzebować.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Fox News, BBC Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij