Kraj

Premier: przezwyciężmy podziały, nie chodzi o rację polityczną, ale polską rację stanu

Przezwyciężmy podziały; nie chodzi o rację polityczną, ale polską rację stanu – mówił we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, podczas debaty nad projektem ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Zagłosujmy za polską racją stanu – wezwał.

W Sejmie trwa we wtorek drugie czytanie projektu ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie kraje członkowskie UE jest potrzebna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat.

“Dzisiaj, przezwyciężmy te nasze podziały, niech to głosowanie będzie głosowaniem ponad podziałami, ponad podziałami politycznymi, bo nie chodzi o tę, czy inną rację polityczną, czy rację partii politycznej, chodzi o polską rację stanu, zagłosujmy za polską racją stanu” – powiedział szef rządu.

Wskazał, że planowane środki łatwo ująć w podziale na powiaty, gminy i miasta. “Można zadać pytanie, czy np. mieszkańcy Wielkopolski nie potrzebują 70 mld zł w najbliższych kilku latach na rozwój dróg, infrastruktury i wiele innych celów? Oczywiście potrzebują” – mówił szef rządu.

“Czy mieszkańcy Gdańska nie zasługują na ponad 9 mld zł w kolejnych kilku latach, z tych wynegocjowanych przez nas programów? Oczywiście potrzebują ich i zasługują na nie” –kontynuował.

“Albo mieszkańcy Warszawy. Ponad 30 mld zł. Albo mieszkańcy powiatu gorlickiego. Dwa miliardy zł przez kilka lat. Mieszkańcy powiatu będzińskiego. Ponad 3 mld zł” – wyliczał premier.

“Szanowni państwo, nie odrzucajcie tych środków dla mieszkańców naszych powiatów i naszych gmin” – apelował do posłów.

Premier podkreślał, że “to wielkie dzieło nie może być przedmiotem hazardu, nie może być przedmiotem różnych sztuczek, kuglowania czy partykularyzmów politycznych”.

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Brytyjczycy boją się, że zabraknie ryb do fish and chips

0 0

“Łowca nastolatek” usłyszał wyrok

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij