Kraj

“Wolni możemy być tylko razem”. Ważna deklaracja pięciu prezydentów

Dziś na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się wspólny szczyt pięciu prezydentów państw regionu. Na jego koniec złożyli razem oświadczenie w którym podkreślili to, jak ważna jest współpraca między państwami.

W zorganizowanym z okazji 230tej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Warszawie zorganizowano szczyt prezydentów państw regionu. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy wzięli w nim udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, prezydent Łotwy Egils Levits, prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Przywódcy podkreślili wspólnie, że przyjęcie konstytucji 3 majka 1791 roku miało historyczne znaczenie gdyż „była to pierwsza na naszym kontynencie i druga w świecie przyjęta nowoczesna ustawa zasadnicza”. „Pomni dziejowych doświadczeń, dumni z osiągnięć naszej współczesnej współpracy w regionie, świadomi wyzwań – z nadzieją patrzymy w przyszłość” – oświadczyli.

Prezydent Duda w swoim wystąpieniu przypomniał szereg wydarzeń ze wspólnej przeszłości, w tym wspólną walkę z bolszewicką nawałą oraz sprzeciw wobec Sowietów w drugiej połowie zeszłego wieku. Wspomniał też, że w pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną w 2015 roku udał się do Estonii aby wziąć udział w obchodach Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. „Pamięć ta pozostaje wśród nas bardzo żywa, dlatego po rozpadzie sowieckiego więzienia narodów, kiedy państwa Europy Środkowo-Wschodniej odzyskały swój niepodległy byt, z naszej części świata nadal dobiega głos w obronie sprawiedliwego ładu międzynarodowego, ładu opartego na sile prawa, a nie prawie siły” – podkreślił.

„My, obywatele państw Europy Środkowo-Wschodniej, obecni tu Polacy, Litwini, Ukraińcy, Łotysze i Estończycy pamiętamy, że nasze losy są ze sobą ściśle związane.” – podkreślił – „Zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem, tylko jednocześnie możemy żyć we własnych, suwerennych ojczyznach, korzystając ze swobód właściwych krajom nowoczesnej, demokratycznej Europy”. Dodał też, że „to wielkie pragnienie podzielają nasi przyjaciele z Białorusi” i zgromadzeni zgodnie uznają, że mają prawo, aby ich wolnościowe i europejskie aspiracje jak najszybciej zyskały realny kształt.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot. PAP/Leszek Szymański

Polecane artykuły

0 0

Atak nożownika w szpitalu. Odwiedzający zaatakował pacjentkę

0 0

Odkryto nowy gigantyczny gatunek węża

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij