Kraj

Polskie wojska wycofają się z Afganistanu

Amerykanie mają zamiar wycofać swoje wojska z Afganistanu. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził, że Polacy również wrócą do domu.

Wojna w Afganistanie to najdłuższa wojna w historii Ameryki. Trzech ostatnich prezydentów obiecywało, że je wycofa z tego kraju. Teraz wygląda na to, że stanie się to za kadencji Joe Bidena. Pomimo nie do końca stabilnej sytuacji w tym kraju Biden ogłosił, że nie zostawi tego swojemu następcy. Zgodnie z planem ostatni Amerykanie wrócą do domów przed 11 września tego roku. Obecnie w Afganistanie stacjonuje ich ok. 2500.

Oprócz Amerykanów w Afganistanie stacjonuje ok. 7 tysięcy żołnierzy z innych państw, głównie należących do NATO. Polskie wojsko brało udział w misjach w Afganistanie od 2001 roku, początkowo w ramach prowadzonej przez USA operacji Enduring Freedom, a potem w składzie sił ISAF. Po zakończeniu tej misji w 2015 roku wystawiliśmy kontyngent w szkoleniowo-doradczej misji Resolute Support. Rada Północnoatlantycka ogłosiła decyzję o zakończeniu tej misji.

Szef MON potwierdził na antenie Polsatu, że Polacy również wycofają się do 11 września. „Tak, plany są tak skoordynowane, w myśl zasady, że razem weszliśmy do Afganistanu, razem przystosowaliśmy nasze wojsko do sytuacji i razem z Afganistanu wychodzimy” – powiedział.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij