Kraj

Ludowcy jednak poprą Fundusz Odbudowy? “Pan Borys Budka nie jest liderem PSL-u czy Koalicji Polskiej”

Władysław Teofil Bartoszewski był gościem “Strefy starcia” emitowanej na TVP Info, gdzie rozmawiał na temat Krajowego Planu Odbudowy. Poseł PSL stwierdził, że jego formacja jest w stanie poprzeć pod pewnymi warunkami KPO i zagłosują w tej sprawie zgodnie z własnym sumieniem, a nie apelami Borysa Budki.

Posiedzenie ws. przyjęcia KPO ma się odbyć we wtorek 4 maja. Pomysł ten nie podoba się Borysowi Budce, który chce przełożyć głosowanie na inny dzień. Prowadzona przez niego formacja Koalicji Obywatelskiej jest zresztą przeciwna przyjmowaniu Funduszu, gdyż nie zamierza w tej sprawie przyjmować tego samego stanowiska co PiS. Dlatego też domaga się od wszystkich pozostałych ugrupowań na opozycji o solidarność w tej kwestii. Z tym jednak mogą mieć problem – Lewica, a także posłowie Polski 2050 zamierzają zagłosować za przyjęciem KPO. Jak się również okazuje nawet PSL może poprzeć Fundusz Odbudowy.

– Jako PSL-Koalicja Polska absolutnie aprobujemy to, co podpisał pan premier Morawiecki w lipcu 2020 roku i popieramy Fundusz Odbudowy – powiedział Władysław Teofil Bartoszewski.

Poseł PSL przyznał, że jego formacja chciałaby wiedzieć, na co dokładnie zostaną przeznaczone wspomniane środki. Zwracał także uwagę na historyczną wielkość funduszu europejskiego, stąd też ludowcy naciskają na jego przyjęcie zgodnie z art. 90 Konstytucji – czyli większością 2/3 głosów. W tym celu złożą także stosowny wniosek. Jeśli formacja rządowa zgodziłaby się na ten wymóg, wówczas ugrupowanie Władysława Kosiniaka-Kamysza byłoby gotowe poprzeć KPO.

Przeciwko takiemu rozwiązaniu był poseł PiS Jan Mosiński, jednak Bartoszewski twierdził, iż taki wniosek jest uzasadniony i wskazywany przez wielu konstytucjonalistów.

Polityk stwierdził także, iż szef Platformy Obywatelskiej nie będzie decydował za jego formację jak ma się zachować.

– Pan Borys Budka nie jest liderem PSL-u czy Koalicji Polskiej, w związku z tym my głosujemy tak, jak sugerują to nasi posłowie i nasz lider – powiedział poseł.

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVP Info Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij