Kraj

Jeden z sędziów Iustitii w przeszłości był działaczem PO. Mężczyzna miał zataić tą informację w swoim oświadczeniu

Paweł Strumiński to jeden z najaktywniejszych członków stowarzyszenia Iustitia, który często komentuje bieżące wydarzenia z życia politycznego, niejednokrotnie atakując rząd Zjednoczonej Prawicy. Jak się okazuje w przeszłości sędzia był członkiem Platformy Obywatelskiej, do czego sam się przyznał. Problem polega jednak na tym, iż zataił ten fakt w swoim oświadczeniu składanym przed powołaniem na stanowisko sędziego.

Iustitia to największe stowarzyszenie w Polsce zrzeszające zawodowych sędziów, do którego przynależy obecnie ok. 3,5 tysiąca osób. Choć sama organizacja opisuje siebie jako apolityczną i bezstronną, to jednak jej członkowie byli często widoczni podczas protestów antyrządowych, sprzeciwiających się przede wszystkim reformie wymiaru sprawiedliwości. W ostatnim czasie mocno zaangażowali się w obronę sędziów Tulei, Juszczyszyna czy Morawiec.

Jednym z jej działaczy jest Paweł Strumiński. Sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach dość aktywnie wypowiadał się na bieżące sprawy polityczne w mediach społecznościowych, wdając się w dyskusje m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. Tymczasem, jak się okazuje, mężczyzna był w przeszłości działaczem Platformy Obywatelskiej, do czego sam się przyznał, odpowiadając na pytanie jednego z internautów.

-Dawno temu, nic nieznaczący epizod, o którym każdy, kto wpisze w internecie moje nazwisko, może poczytać. Tylko dla trolli i hejterów ma to znaczenie, by manipulować i opluwać – napisał sędzia.

Tyle, że ten “nic nieznaczący epizod”, jest dosyć istotny – albowiem musi wspomniany w oświadczeniu składanym przez sędziów przed powołaniem na to stanowisko. Mówi o tym wyraźnie art. 88a par. 1 podpunkt, który stanowi, że “sędzia jest obowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o  członkostwie w partii politycznej przed powołaniem na stanowisko sędziego, a także w okresie sprawowania urzędu przed dniem 29 grudnia 1989 r. – ze wskazaniem nazwy partii, pełnionych funkcji oraz okresu członkostwa”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Tysol Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij