W czwartek 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok ws. przepisu ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich, zgodnie z którym dotychczasowy ombudsman pełni dalej obowiązki po upływie swojej kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Zdaniem trybunału wspomniany przepis jest niezgodny z Konstytucją RP.
Pięcioletnia kadencja Adama Bodnara wygasła 9 września poprzedniego roku. Jednakże z uwagi na fakt, iż do tej pory nie udało się powołać nowego rzecznika, mężczyzna dalej sprawował swoje obowiązki jako RPO, powołując się na art. 3 ust, 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Sprawa ostatecznie trafiła do Trybunału Konstytucyjnego, któremu zlecono zbadania wspomnianego przepisu z ustawą zasadniczą. W czwartek rano trybunał ogłosił orzeczenie w tej kwestii.
–Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności art. 3 ust. 6 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich z art. 2 Konstytucji RP tj. zasadą demokratycznego państwa prawnego oraz wywodzoną z niej zasadą zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa, jak również z zasadą sprawiedliwości, z art. 209 ust. 1 Konstytucji RP, określającym okres kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich oraz z art. 7 Konstytucji RP. Jest niezgodny z Konstytucją. Orzeczenie zapadło jednogłośnie – ogłosiła prezes TK Julia Przyłębska.
Zgodnie z wyrokiem TK Adam Bodnar powinien opuścić stanowisko ombudsmana po upływie swojej kadencji określonej jednoznacznie w Konstytucji RP. Niezależnie od faktu, iż polski parlament do tej pory nie osiągnął konsensusu ws. wyboru nowego rzecznika, podejmując dotychczas trzy próby w tej sprawie.