Kraj

Będzie potrzebna trzecia dawka szczepionki przeciwko Covid-19? Ekspert nie ma co do tego złudzeń

Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych był gościem Radia Plus, gdzie stwierdził, iż najprawdopodobniej potrzeba będzie trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19. Skomentował także sprawę AstraZeneki oraz stosowania Amantadyny.
Cessak w przypadku preparatu AstryZeneki mocno opiera się na badania dokonanych przez Europejską Agencję Leków. Twierdzi, że ogólny stosunek korzyści ze stosowania tego medykamentu do ryzyka jest pozytywny. EMA potwierdziła również, iż przypadki zakrzepów krwi stanowią bardzo rzadkie efekty uboczne.
Najczęściej zgłaszane przypadki występują u zaszczepionych kobiet poniżej 60 lat w ciągu dwóch tygodni od użycia preparatu. Dużo rzadziej występowali tam mężczyźni – mówił Cessak.
 -Rozpoczęły się badania kliniczne na trzecią dawkę przypominającą, lub druga w przypadku jednodawkowych preparatów. Prawdopodobnie będzie konieczna – uważa prezes URPLiWM –  Sytuacja jest taka, że prowadzone są badania kliniczne dawki przypominającej tych szczepionek, które już mamy, czyli i bez mutacji wirusa i drugie badanie kliniczne z mutacjami. Zobaczymy, która metoda będzie skuteczniejsza. Możemy założyć, że tam gdzie będą mutacje będzie skuteczniejsza. Mamy półroczny okres zbierania danych, w wakacje będziemy mieli 8-9 miesięczne wyniki.
Źródło: Stefczyk.info na podst. Radio Plus Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij